česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. duben 2024

productronica 2021

DPS 6/2021 | Články
Autor: Redakce
  • Restart veletrhů je v Německu od září povolen. Zelenou tak dostal i mezinárodní veletrh productronica. Tento přední světový veletrh vývoje a výroby elektroniky se uskuteční na výstavišti v Mnichově ve dnech 16.−19. listopadu 2021.
  • Vystavovatelé i návštěvníci se těší na setkání tváří v tvář při dodržení všech hygienických předpisů.
  • Pozitivní signály z oboru: přihlášeno je přes 700 vystavovatelů z 30 zemí světa.

Obr. 1  (jpg)

Současný vývoj v oblasti vývoje a výroby elektroniky opravňuje doufat v úspěšnou podzimní veletržní akci, jak vysvětluje Rainer Kurtz, generální ředitel skupiny Kurtz Ersa a předseda veletržního výboru productronica: „V první polovině roku 2021 přicházejí četné objednávky a toto odvětví se z velké části vyvíjí velmi dobře. S poklesem pandemie vystavovatelé očekávají, že se podnikání bude letos i příští rok nadále rozvíjet pozitivně. V tomto ohledu má veletrh productronica 2021 velkou šanci být opět skvělým celosvětovým setkáním průmyslu výroby elektroniky. “

Thilo Brückner, generální ředitel obchodního sdružení Electronics, Micro and New Energy Production Technologies (EMINT) při VDMA má podobný názor: „Jako ideový partner veletrhu productronica počítáme s úspěšným listopadovým veletrhem. Osobní kontakt se zákazníkem a navazování nových obchodních vztahů jsou třešničkou na dortu pro úspěšnou veletržní účast. To funguje pouze formou osobního setkání.“

Veletrhu productronica 2021 se letos zúčastní na 700 společností. Mimo jiné zde budou zastoupeni přední klíčoví hráči v oboru, jakými jsou ASM Assembly Systems, F&K Delvotec, Komax, stejně jako Kurtz Ersa a Rohde & Schwarz.

Obr. 2  (jpg)

Trh s polovodiči těží z IoT a 5G

Rychlý nárůst síťových zařízení IoT vyžaduje nejen více polovodičů, ale také kvalitnější polovodičové součástky. A to ve všech průmyslových segmentech a „příbuzných IoT“ (IIoT, IoMT, AIoT atd.).

IoT Analytics například očekává, že se trh polovodičů IoT do roku 2025 zvýší z 33 miliard USD v roce 2020 na 80 miliard. Důraz je kladen na mikrokontroléry IoT a čipové sady pro konektivitu IoT, zabezpečení IoT AI a zabezpečení IoT. Největší kus koláče však připadá na čipsety s konektivitou IoT, které mají podíl 35 procent. Hlavní roli zde nyní hrají mobilní čipové sady IoT.

Podle analytiků je však trh s polovodiči IoT stále v plenkách. To by se ale mělo v příštích letech změnit. Podíl polovodičů specifických pro IoT se v letech 2019 až 2025 zvýší ze 7 na 12 procent. Internet věcí se tak začíná etablovat jako hybná síla pro polovodičový průmysl. Výrobci čipů však poté musí stále častěji plnit typické požadavky na IoT, jako je ultranízký příkon, malé rozměry nebo integrované zabezpečení.

S novým standardem mobilní komunikace 5G nyní dochází k významnému rozšíření řady aplikací. A to nejen v průmyslovém prostředí, ale také v oblastech energetiky, zdraví, vědy a spotřebitelského sektoru. S vysokou šířkou pásma a kvalitou přenosu a nízkou latencí představuje 5G technický základ pro další krok ve vývoji IoT v mnoha oblastech.

Jmenujme alespoň některé firmy, které se na veletrhu productronica budou tomuto tématu věnovat: Cimetrix, iTAC (hala A3), Segger Microcontroller, Rohde & Schwarz (hala A1), Orbotech (hala B3), Fraunhofer IZM (hala B1), Aurel (hala A2) a další.

Obr. 3  (jpg)

Součástí veletrhu je opět SEMICON Europa − největší evropský veletrh mikroelektroniky. Zde se setkávají lídři trhu v celém dodavatelském řetězci vývoje a výroby. Jedná se o veletrh průmyslu a výzkumu v těchto oblastech: Fab Management, Advanced Packaging, Mobility, Medical Technology, Industry 4.0, Materials, Power Electronics atd.