česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Cenově dostupný generátor se zesilovačem

DPS 6/2021 | Články
Autor: MICRONIX

Firma GW Instek přišla v nedávné době s velmi zajímavým produktem. Jedná se o několik variant generátorů typu MFG řady 2000 majících velký, 4,3" barevný LCD displej s až 5kanálovými výstupy.

Varianty se skládají z několika typů, respektive základních modelů (MFG – 21XX) a pokročilých modelů (MFG – 22XX). Zejména ty budou pro uživatele velmi zajímavé s ohledem na cenu, která vzhledem k vybavení vychází velice příznivě. Běžné generátory funkcí totiž nemohou splnit potřeby v případě simulovaných výstupů s více než dvoukanálovými signály. Zájemci si tedy mohou u této řady vybrat až pět kanálů pro simultánní výstupy podle svých potřeb. Dva kanály ARB generátoru s maximálním frekvenčním rozsahem až 200 MHz se vzorkováním 200 MSa/s, rozlišením 14 bitů a 16k bodů paměti. Všechny typy začínají na 1 μHz.

Synchronizované dvoukanálové modely poskytují korelované funkce, včetně synchronizace, zpoždění, součtu a vazby.

V kombinaci typů lze volit i vybavení s generátorem RF signálu. Frekvence RF kanálu (FG/ARB/MOD) má rozsah až 320 MHz. Všechny modely jsou také vybaveny 25MHz generátorem impulzů. Samozřejmostí je u většiny modelů i frekvenčně odpovídající čítač. Co však není u generátorů v těchto cenových relacích už vůbec obvyklé, je vybavení integrovaným výkonovým zesilovačem. Týká se to sice jen 3 modelů z této řady, ale ty zřejmě budou předmětem hlavního zájmu potencionálních uživatelů. Nízkofrekvenční zesilovač při 100 kHz disponuje výkonem 20 W při menším zkreslením než 0,1 %.

Dále některé modely poskytují možnost AM, FM, PM, ASK, FSK, PSK, SUM, PWM modulace.

Rozhraní zahrnuje už v základním vybavení USB host, USB device a LAN.

Přehledné porovnání variant je patrno z tabulky 1.

Odbočme teď od přístrojů k příslušenství a zmiňme se o další novince od stejného výrobce. Jedná se o příslušenství pro testování EMC. GW Instek představil novou sadu pro testování blízkého pole GKT-008. Tím je k dispozici momentálně nejnovější a komplexní testovací režim EMC jako ideální nástroj pro vývoj elektronických produktů, se kterým mohou uživatelé vyřešit problémy v nejranější fázi testování. Tím se vyhnou před dokončením snížení cyklů úprav, poplatků a prodloužení procesu ověřování produktu do doby uvedení na trh.

Pro úplné měření musí být k sadě GKT-008 k dispozici krom adaptéru ADB -008 a omezovače signálu GPL 5010 samozřejmě hlavně spektrální analyzátor v příslušném frekvenčním rozsahu. Výrobce zde doporučuje svůj produkt GSP-9330.

Zmíněná sada se skládá ze sondy střídavého napětí PR-01 s rozsahem 150 kHz – 30 MHz a sondy elektrického pole PR-02 s rozsahem 30 MHz – 3 GHz.

Sondy magnetického pole ANT-04 a ANT-05 s rozsahem 30 MHz – 3 GHz, které se liší rozměrovou velikostí. Sadu doplňuje adaptér ADP-002 SMA (F) na typ N (M) a testovací kabel GTL-303 RF SMA (M) na SMA (M).

Trojici novinek od firmy GW Instek doplníme ještě zmínkou o vysokofrekvenčním měřiči LCR (konkrétně LCR-8201). Tento nový model rozšiřuje stávající řadu LCR-8200. Poskytuje testovací frekvenci až 1 MHz. Má 7palcový barevný displej. Přesnost 0,08 % ale zůstává stejná jako u předchozích modelů v této sérii. Výsledky měření mohou být prezentovány v numerické nebo grafické formě.

MFG (jpg)

Zároveň je k dispozici celá řada standardních rozhraní, jako je USB, RS-232C, Handler a GPIB. Tato řada poskytuje přes USB funkci úložiště při práci v grafickém režimu. Měřené charakteristiky a hodnoty DUT jsou pak uloženy pro následnou analýzu.

V režimu numerického měření je rozdělení na měření MEAS a LIST. V režimu měření MEAS mohou uživatelé vybrat až 4 požadované položky ze 17 parametrů měření. Každá vybraná položka měření může být nastavena na porovnání (PASS/FAIL) nebo na funkci BIN k provedení úsudku a třídění.

Co se týče samotných základních parametrů, tak krom zmíněné frekvence pro měření od 10 Hz do 1 MHz měří následné veličiny (v těchto pásmech): L (0−10 000 kHz), C (0−10 F), R (0−1 GΩ). Tímto přístrojem je umožněno měření těchto dalších parametrů: G X Z Y B Q D θ RDC.

Firma Micronix jako prodejní zástupce firmy GW Instek v ČR a SR nabízí mnoho nejen nových, ale i osvědčených přístrojů od této firmy, jakožto i od mnoha dalších renomovaných výrobců měřicí techniky z celého světa, které v České a Slovenské republice zastupuje.

MFG a GKT tabulka (jpg)

Ceny zmíněných a některých dalších přístrojů včetně akcí tzv. „balíčků“ zdarma, zejména od firem Rigol a Siglent (ty firma Micronix též v ČR a SR přímo zastupuje), naleznete v následujícím inzerátu.