česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

Jaký byl Robotický den 2022?

DPS 4/2022 | Články
Autor: Štefan „Dex“ Peliš
01.jpg

Robotický den je největší soutěží amatérských robotů v České republice. Jeho pořadateli jsou Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a Spolek Robonika, hlavním partnerem je Kongresové centrum Praha.

Po vynucené dvouleté pauze se v neděli 5. června opět v Kongresovém centru Praha konal Robotický den. V tomto již 17. ročníku soutěže představili své roboty soutěžící z 6 zemí. Bylo možno vidět roboty postavené z konstrukčních stavebnic i roboty postavené zcela podle návrhu svých tvůrců. Kromě robotů byly pro diváky jako obvykle připraveny ukázky školních projektů studentů všech typů škol a prezentace firem, které se robotikou a souvisejícími obory v České republice zabývají.

V doprovodném programu mohli diváci vidět nejrůznější zajímavé konstrukce a projekty, které by mohly najít komerční uplatnění nebo jsou využity ve školách jako moderní učební pomůcky. Oprávněný zájem budila například litevská robotická stavebnice Totem, která se pozvolna začíná prosazovat i v domácích konstrukcích.


Stavebnice TOTEM

„Podle informací o robotech, které soutěžící v přihlášce vyplnili, vidíme, že i přes nepříznivou situaci v minulých letech mladí tvůrci robotů nesklouzli k pasivnímu přijímání informací, ale že i sami v soukromí vytvářeli zajímavé a velmi kvalitní projekty,“ říká ředitel soutěže RNDr. David Obdržálek, Ph.D., z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Soutěžilo se v těchto kategoriích:

 • Zachraň medvěda (Bear Rescue)
  Úkolem robota je v co nejkratším čase nalézt ztraceného plyšového medvěda a dovézt ho zpět domů.
 • Sklad kečupu (Ketchup House)
  Dvojice robotů soupeří ve skladu o to, kdo do konce zápasu nasbírá více plechovek s kečupem. Který z robotů si doveze víc plechovek na svou domovskou čáru?


Ketchup House

 • Sledovač čáry (Line Follower)
  Roboti mají za úkol v co nejkratším čase projet dráhu vyznačenou černou čárou. Na dráze však mohou být různé překážky – rozdvojení a spojení tratě, předměty na trati a také přerušení trati. Uspět může jen ten, komu se povede zdolat všechny překážky.
 • Mini Sumo
  Úkolem robota je vytlačit protivníka z ringu. Robot, který zůstane v ringu déle, vyhrává.


Mini Sumo

 • Sbírání puků (Puck Collect)
  Jeden robot sbírá modré, druhý červené puky. Jejich úkolem je vozit je do svých startovních oblastí v rozích hřiště.
 • Silniční hlídka (Roadside Assistance)
  Havárii na silnici je potřeba odstranit, místo řádně označit a náklad naložit na náhradní vozidlo. Kterému z robotů se podaří lépe zvládnout tuto nepříjemnou situaci?
 • Robokáry (RoboCarts)
  Na závodní dráze spolu soutěží až 5 robotů zároveň o to, kdo první projede předem určený počet kol. Na dráze je však velmi mnoho zatáček, což závodění zrovna neusnadní.
 • Ukliď hračky (Toy Cleanup)
  Úkolem robota je uklidit hračky rozházené po pokoji na určené místo.


Toy Cleanup

 • Volná jízda (Free Style)
  Soutěž otevřená všem nadšencům. Soutěžící ukážou cokoli robotického, čím se chtějí pochlubit.


Free Style


Free Style


Free Style

stefan.pelis@gmail.com
www.robotickyden.cz