česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Novinky ze světa chemické módy

DPS 3/2022 | Články
Autor: Ing. Radek Přikryl, ULBRICH HYDROAUTOMATIK

Chemie pro výrobu elektroniky podléhá vlivům a trendům jako všechno, co lidé dělají. Někdy je to změna řízená touhou dosáhnout vyšších výkonů, levnějšího procesu, vyšších produkčních rychlostí, jindy jsou změny ve složení používaných materiálů motivovány snahou uniknout před legislativní změnou.

Obr. 1 (jpg)

Dodavatelé materiálů jsou spolu s výrobci těmi, kdo se snaží „módní trendy“ rozpoznat. Jestli poznáte potřeby své výroby či vývoje v následujících řádcích v některé z mnoha otázek, které byly mnohokrát položeny, neváhejte nás kontaktovat. Naši specialisté na materiály vědí, jak vám pomoci. Seznam oblíbených otázek mých kolegů a některých opakujících se odpovědí a jiných oblíbených klišé najdete níže.

Lépe, rychleji, pevněji, radostněji!

Je snaha typická pro všechny oblasti lidské aktivity. Pro nové aplikace vznikají neustále nové materiály, vznikají v nových kombinacích surovin, hybridní sloučeniny spojují různé různorodé sloučeniny do nových kombinací úžasných parametrů. Vyšší teploty? Není problém! Vytvrzení materiálu prodloužit či zkrátit? Prosím, řekněte si! Dlouhodobá odolnost? Jistě. Jak dlouhé je vaše dlouho, prosím? A dosáhne vaše zařízení hranice 1 000 hodin provozu letos, nebo až v roce 2040? Hledáte materiály elektricky vodivé a zároveň pružné pro eliminaci nežádoucího elektromagnetického záření? Proč pružné? Bude to v kontaktu s vaší kůží, nebo jenom někde v batohu? Bude to muset snášet cesty na hory, stejně jako potápění v moři nebo tropický výlet do Karibiku? UV odolnost? Ne, promiňte, chci něco jiného, chci UV lampu! A mohla by fungovat ihned, ne až za 15 minut? Můžeme si to vypůjčit na test? Samozřejmě!

Obr. 2-5 (jpg)

OO Vzhůru vstříc novým zítřkům!

Třeba elektromobilem

Elektromotor má oproti motoru spalovacímu přece tak báječně málo součástek. Chcete, aby jejich nové materiály v menších rozměrech odváděly více tepla? Budou tam v těch vyšších teplotách držet stejně dobře jako u předloňského modelu?

A nebylo by třeba lepší, aby ty baterie dobře odváděly ven ztrátové teplo při nabíjení či v běžném provozu? A kdyby náhodou něco… Je třeba samozhášivost? Že už ani koloběžky kvůli tomu nesmí do metra (zatím v Londýně) jste už slyšeli?

Nebo jiným „trakařem“, vyrobeným na 3D tiskárně Samozřejmě. Uniformita není žádoucí a toto je přece článek o módě… A nebude zařízení potřeba slepit z více kusů? A co kdyby bylo třeba jim poskytnout povrchovou úpravu? Polyamid a polypropylen se prý obtížně lepí… Opravdu? Jenom s chemickým primerem? Že je hořlavý a těkavý? A bez něj by to nešlo? Plazma? To bude drahé… A opravdu se plazma vejde do ruky? Že si to budu moci zkusit zadarmo?

Obr. 6  (jpg)

Nejsou lidi…

A zkusili jste to nanášet robotem? Aha, prý je to příliš komplikované… A to u vás nechtějí pracovat lidé, protože pracujete s chemikáliemi? Opravdu je ty etikety děsí? Jiné materiály, například bez varovných symbolů či lebek na etiketě, nejsou k mání? Rozpouštědla vadí taky? Opravdu chodí kolega inhalovat toluen do práce, aby se těšil domů? Ty izokyanáty, bez nich to nejde? O kolik je to dražší bez nich?

Úprk před legislativou?

„Neopravuj, co funguje!“ S tímto tvrzením mají všichni inženýři bohaté zkušenosti. Hranice lidského poznání se však posouvají a s nimi roste i seznam rizik pro lidi či životní prostředí. Bezolovnaté pájení je nový standard již řadu let, vodní mytí bez zápachu či hořlavých rozpouštědel je běžnou záležitostí také stále častěji.

Nově máme zákaz některých sloučenin fluoru nebo například čerstvý zákaz titanové běloby (zatím pouze k jídlu, i když jako pigment do sloučenin a barev a i v lécích je stále OK) a další regulace přijdou, podobně jako nové limity CO2 v automotive. Lebky s hnáty ve skladu ovšem přitahují pozornost státních kontrol a zákaznických auditů. Chci je mít? A musím tyto materiály používat? A kdo bude platit ty davy lidí, kteří se starají o papírovou válku pro každý z materiálů, když se změní věta v zákoně?

… a levněji, to samozřejmě!

Při aktuální dvouciferné inflaci v současnosti asi nikoliv. Nafta stojí 2x tolik peněz, co stála vloni, elektřina také, kontejnery na dopravu zboží stojí mnohonásobek. Pomůže mi snížit náklady mikrolegování pájky v pájecí vlně, které sníží množství oxidace a strusky? A co třeba zkusit náplň do myčky, která se neodpařuje a dokáže mýt i při vyšším nasycení roztoku? Umyje myčka dávku šablon / misprintů / osazených desek za 15 minut nebo za 45 minut? Potřebuji předehřev pro vytvrzování zalévací hmoty? Vadí mi provozovat klimatizační jednotku pro chlazení exotermní reakce či vyhřívání dávkovacího stroje pro snazší dávkování materiálu? Bude mi lépe vyhovovat použít chlazený nebo hluboce zamražený materiál? Potřebuji v procesu vytvrzování tuto pec? Nestačila by lampa?

Osvědčené materiály není nutné bezúčelně měnit. Změny v ekonomice a v potřebách výrobního procesu si však čas od času žádají položit si některé otázky tak, aby pomohly snížit náročnost výroby na energie, práci, administraci, a to tak, aby mohla být práce ve výrobě učiněna snazší, rychlejší, bezpečnější a méně stresující.

Někdy i parciálně dražší řešení se v celkových nákladech projeví nečekaným profitem. S celkovou kalkulací jeho nákladů jsou vždy ochotni poradit zkušení obchodní a techničtí poradci firmy Ulbrich ve spolupráci s řadou světově špičkových dodavatelů.