česky english Vítejte, dnes je úterý 05. prosinec 2023

Prvky systémů ústředního vytápění HUMMEL

01.11. 2022 | Články
Autor: TME

Estetické, odolné a precizně vyrobené hydraulické příslušenství.

hummel_banner-1 (jpg)

Systémy ústředního vytápění se používají jak v bytové výstavbě, na pracovištích, ve veřejných budovách, tak i v soukromých rodinných domech. Toto řešení se používá na základě širší infrastruktury, ale i v menších okruzích, jež jsou založeny na soukromé kotelně nebo krbu s vodním pláštěm. V případě většiny instalací (elektrických nebo ventilačních) se je snažíme „skrýt“, a to především z estetických důvodů. V případě systémů ústředního vytápění to však není vždy možné. Radiátor a k němu připojené cirkulační potrubí zůstanou viditelné – což je důvod, proč mnoho uživatelů vyžaduje, aby měly estetický vzhled při zachování vysoké kvality a trvanlivosti. Zde přicházejí na pomoc nové výrobky v nabídce TME – hydraulické příslušenství značky HUMMEL.

Nabídka TME se již řadu let rozšiřuje o výrobky daleko přesahující elektrotechnická zařízení a elektronické součástky. V našem katalogu stále častěji najdete mechanické výrobky, stejně jako výrobky určené pro automatizační systémy, pneumatiku – a také prvky hydraulických instalací. Totéž platí pro značku HUMMEL, která byla dosud našim zákazníkům známa především jako dodavatel mechanických prvků, kabelového příslušenství a průmyslových konektorů. Tento německý výrobce však dodává mimo jiné vysoce kvalitní hydraulické komponenty určené především pro systémy ústředního vytápění a pitné vody.


Ventily, hlavice a kohoutky

Jediným prvkem systémů ústředního vytápění, se kterým se průměrný uživatel musí vypořádat, jsou samozřejmě ventily, které umožňují regulovat průtok a teplotu dosaženou v místnosti.

Termostatická hlavice je příkladem typického špičkového produktu HUMMEL, který kombinuje funkčnost, snadné použití a estetický vzhled. Hlavice má plynulé nastavení s 5 stupni vyznačenými na stupnici – ty odpovídají teplotám od 8 °C do 28 °C (20 °C při nastavení 3, úplné uzavření při 0). K automatickému zastavení průtoku dochází přibližně během cca 18 minut poté, co okolní prostředí dosáhne zvolené teploty. Hlavice mají navíc ochranu, která zabraňuje zamrznutí vody v radiátoru. Regulátory jsou k dispozici také v kompaktním provedení, s přípojkami 1/2", 3/8" a 3/4".  Součástí nabídky jsou také termostatické vložky HUMMEL a automatický regulátor intenzity průtoku.

HUMMEL-2907311802-2 (png)
Termostatické hlavice jsou k dispozici mimo jiné v chromovém a bílém provedení.

Výrobky HUMMEL zahrnují také průtokové ventily (s možností uzavření) – mohou být vybaveny malým kohoutkem nebo nastavovány pomocí šroubováku šroubem se zářezem. Tyto prvky jsou k dispozici v přímé a úhlové variantě. Souvisejícím produktem jsou vypouštěcí ventily, uzavírané speciálním klíčem a integrované s 3/4" přípojkou (a záslepkou). Ty poslední se používají k proplachování radiátorů a jejich vyprazdňování – umožňují kontrolovaným způsobem provádět údržbu radiátoru a jeho ochranu, pokud má být v zimním období odpojen od okruhu ústředního topení (např. na chatě).

Ze sortimentu HUMMEL si můžete také zakoupit kulové kohouty v sadě s žebrovanou vsuvkou pro montáž plastových hadic. Tyto výrobky mohou vyžadovat mimo jiné přívody pitné vody, jakož i filtrační a čisticí systémy používané v domácnostech a na pracovištích.


Přípojky a krycí rozety

HUMMEL-2257000201-3 (png)
Připojovací armatury k radiátoru s typickou roztečí 50 mm.

Společnost HUMMEL dodává klíčový prvek systému ústředního vytápění, tedy radiátorové přípojky, které umožňují zapojení radiátorů do okruhu topného systému. Armatury v této oblasti jsou k dispozici jak v jednoduchých, tak ve dvojitých (s můstkem) a čtyřnásobných variantách, s rovnou, úhlovou a křížovou konfigurací. Díly jsou vyrobeny z poniklované mosazi, takže instalace je odolná vůči vnějšímu a vnitřnímu vlivu korozivních faktorů. Přípojky mají palcové závity: 1/4", 3/8", 1/2" a 3/4" se standardní roztečí 50 mm. Výška prvků se pohybuje od 28,5 mm do 62,1 mm. Katalog TME obsahuje také flexibilní závitové spoje, které umožňují realizaci atypických spojů. Je třeba zdůraznit, že společnost HUMMEL vyrábí také kompatibilní maskovací rozety, které umožňují estetické provedení instalace.

Sortiment HUMMEL zahrnuje upínací adaptéry vyrobené z nerezové oceli, určené pro připojování měděných a plastových trubek k radiátorům a jejich připojování k armaturám pomocí palcových závitů.


Odvzdušnění

Běžnou údržbou, kterou topné systémy vyžadují, je odvzdušnění. Plynové bubliny, které se hromadí v systémech, způsobují pokles účinnosti – a mohou se objevit nejen sezónně, ale také během provádění instalačních prací. Odvzdušňovací ventily HUMMEL jsou k dispozici v několika variantách, mimo jiné v podobě poniklovaných, estetických prvků vybavených čtvercovým otočným knoflíkem (ovládaným speciálním klíčem). Některé modely mají vsuvku pro připojení hadice, což usnadňuje správné provedení odvzdušnění.

HUMMEL-2110140001-4 (png)
Odvzdušňovací ventil zjednodušuje údržbu instalace při zachování estetického vzhledu.

Odvod nežádoucího vzduchu lze provádět samočinně díky automatům – malým prvkům instalovaným ke speciální přípojce radiátoru. Ventily jsou přizpůsobeny teplotám 115 °C a tlakům 8,5 barů, takže jsou plně chráněny proti podmínkám vyskytujícím se i v deregulovaných nebo zátěžově testovaných instalacích.

Kromě těchto řešení dodává HUMMEL běžné odvzdušňovací zátky, tedy díly instalované na radiátorech a sporadicky uvolňované. Jsou k dispozici ve všech standardních velikostech, v bílém a metalickém provedení a také v sadách (šroubovací zátka, záslepka a sada těsnění)


Adaptéry a redukce

HUMMEL-2355646401-5 (png)
Adaptéry HUMMEL kombinují přesnost, trvanlivost a estetický vzhled.

Instalace ústředního topení a pitné vody jsou obvykle umístěny na viditelných místech, proto by se prvky jejich konstrukce měly vyznačovat nejen funkčností a trvanlivostí, ale také estetikou. Výrobky značky HUMMEL splňují všechny tyto požadavky. Nabídka výrobce zahrnuje konektory z poniklované mosazi, které zajišťují nejen hygienu, ale také úhledný vzhled instalace. Jedná se o běžné vsuvky, spojky a redukční prvky, včetně kuželových a teleskopických adaptérů. Výrobce se také postaral o dostupnost přechodů mezi závity v evropském palcovém standardu a přípojkami zhotovenými podle britské normy (BSP).


Instalační prvky

K výrobě systémů ústředního vytápění se tradičně používají ocelové nebo měděné trubky, avšak nyní stále častěji jsou to také trubky vyrobené z plastu, tedy PEX. Proto také společnost HUMMEL nabízí řadu hydraulických doplňků, které umožňují integrovat moderní řešení s palcovými potrubními systémy. Sortiment zahrnuje mimo jiné spojovací kolena, tvarovky a kroužky. Zde je třeba zdůraznit, že většinu výrobků HUMMEL, ačkoli jsou určeny především pro zařízení ústředního vytápění a zásobování pitnou vodou, lze úspěšně použít v jakékoli hydraulické aplikaci. Výrobce nabízí standardní vsuvky, upevňovací prvky, T kusy, kolenové a excentrické konektorya dokonce i malé instalační prvky, jako je těsnění. Nevyjímaje samozřejmě příslušenství a náhradní díly pro radiátory.

HUMMEL-2256843401-6 (png)
Kolenová spojka pro PEX a měděné trubky vybavená diskrétním ventilem.


Servisní kufříky

Servisní a opravárenské kufříky HUMMEL jsou umístěny v plastových organizérech sady základních hydraulických dílů z výše popsané nabídky – obsahují nejpotřebnější výrobky, které s největší pravděpodobností budou potřeba při údržbě nebo opravách. Kromě ceny je výhodou sad HUMMEL jejich kompatibilita a univerzálnost. V případě potřeby mohou být prvky jako například měděné/plastové trubkové kroužky, přípojky nebo adaptéry použity k opravě každé standardní instalace. Díky pouzdrům z měkkého plastu a jejich nastavitelným přepážkám, je možné instalační prvky přepravovat bez obav z jejich poškrábání nebo poškození.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Původní zdroj textu: www.tme.eu