česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Zdrojů GW Instek je zase více. Bodují rozsahem i funkcemi

DPS 6/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Laboratorních napájecích zdrojů není nikdy dost a jejich nabídka se proto neustále rozrůstá. Tentokrát je na řadě opět společnost GW Instek nabízející třeba své stejnosměrné modely hned ve čtyřech různých kategoriích. V té první pak budou mít, hned vedle spousty dalších přístrojů a jejich samostatných sérií, své čestné místo i zástupci jedné skupiny, označené jako PSW. Kromě toho, že při své činnosti spínají a lze je i programovat, zde také stojí za zmínku jejich celkový počet, který se po představení srpnových novinek zvýšil na rovných osmnáct [1].

 

40 V pro řadu PSW

Až dosud známý výrobce měřicí a testovací techniky nabízel v řadách svých laboratorních zdrojů napájení série PSW se stejnosměrným výstupem napětí v rozsahu 30 V, 80 V, 160 V, 250 V, a dokonce i 800 V. Se třemi novými modely pracujícími do 40 V pak nyní vyplňuje volný prostor mezi dvěma nejnižšími rozsahy. Všechny přístroje zde počítají s jedním výstupem, zatímco varianta PSW 40-27 dále uvažuje výkon 360 W a maximální proudový odběr 27 A v mezích stanovených svou provozní oblastí, následná verze PSW 40-54 vše povyšuje na 720 W společně s dvojnásobnou proudovou zatížitelností a konečně nejvyšší model 40V třídy, PSW 40-81, se na výstupu dostane až na 1080 wattů, zatímco zde dále poteče nanejvýš 81 A.

Trojice výše zmíněných maximálních výkonů pak bude na výstupu zdrojů napájení „provázet“ i další modely a jejich kombinace [2]. To vše díky dvoustupňovému návrhu, kdy zdroje řady PSW omezují ztrátové teplo a navzdory kompaktnímu provedení tak zajišťují výkon i přes jeden kilowatt. Jen pro ilustraci rozměrů, hloubka 40V přístrojů zůstává vždy na 350 mm, stejně jako jejich výška 124 mm. Měnit se tak bude jenom šířka, a to od 71 mm přes 142 mm až do 214 mm, zatímco hmotnost nejvýkonnějšího modelu zde nepřekročí zhruba 7,5 kg.


Obr. 1 Mezi laboratorními, programovatelnými DC zdroji řady PSW budou spínané 40V novinky
znamenat druhý nejnižší napěťový rozsah ze šesti možných.
Svou další výbavou, včetně dostupného výkonu, se však určitě nedrží jen tak při „zemi“ [1]

 

Dvojnásobné napětí a třikrát vyšší proud

Z takto široké nabídky regulovatelných zdrojů DC napájení řady PSW od firmy GW Instek si už vybere snad každý, zvláště když lze dvě jednotky v režimu Master – Slave dále zapojovat do série, resp. analogicky paralelně provázat až tři přístroje. Sériová kombinace však platí pouze pro čtyři nejnižší napěťové rozsahy do 160 V. Z pohledu rozhraní pak výrobce standardně počítá s USB, LAN i analogovým řízením, kdy k ovládání výstupu např. poslouží vnější napětí či odpor. Volitelně se pak nabízí GPIB-USB a také RS232-USB.

Systém vybavený jinak 1–3 ventilátory zde samozřejmě počítá s režimem konstantního napětí a také konstantního proudu, ovšem díky možnosti přednostní volby módu CC připojenou zátěž (např. kapacitního charakteru, akumulátor, LED apod.) ochráníte ještě lépe, protože se hned po zapnutí vyhnete nežádoucím nárazovým proudům, resp. i překmitům napětí. Z dalších funkcí pak stojí za zmínku též nastavitelná rychlost přeběhu pro napětí i proudy, která nám připojenou zátěž díky definované době náběhu či poklesu nejen chrání, ale pomůže i s jejím testováním. Užitečný je také „bleed“ rezistor zapojený paralelně k výstupním svorkám, který po vypnutí přístroje vybíjí filtrační kapacity a při odpojené zátěži tím dále zvyšuje provozní bezpečnost.