česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Novinky pro sběrnici M-BUS

DPS 4/2022 | Články
Autor: Papouch

Sběrnice M-BUS (také Meter Bus) je určena především pro dálkový odečet hodnot z měřičů spotřeby. Běžně se používá u elektroměrů, měřičů tepla, vodoměrů i plynoměrů. Na jednom segmentu sběrnice M-BUS může být připojeno až 250 zařízení.

Společnost Papouch store s. r. o. dodává řadu zařízení pro tuto sběrnici.

Převodníky sběrnice M-BUS na jiné standardy

Aby byla zajištěna návaznost na další komunikační rozhraní (ethernet, Modbus RTU i TCP, RS232, …), používá se celá řada převodníků.

PiiGAB 810 a PiiGAB 900 jsou převodníky sběrnice M-BUS na ethernet. PiiGAB 900 navíc umožňuje převádět i sběrnici Modbus a má další sofistikované funkce. Vyrábějí se ve verzích pro 2, 5, 20 nebo 60 zařízení typu M-BUS slave. K dispozici je volitelně i šifrování dat.

PiiGAB 900S/WL je převodník na ethernet pro sběrnicí Wireless M-BUS, tedy pro připojení bezdrátových měřičů. Umožní připojit až 500 zařízení.

Převodníky typu PW umožňují konvertovat sběrnici M-BUS na optické rozhraní nebo na RS232.

Dalším zajímavým modulem pro přenos dat je RelAir R2M, který přenáší sběrnici M-BUS bezdrátově.

Vyhodnocení a zpracování dat z měřičů

Data z měřičů s rozhraním M-BUS jsou obvykle převedena na jinou sběrnici (viz výše) a pak vyhodnocena některým z programů pro měření spotřeby, rozúčtování apod. Jsou však situace, kdy se hodí i lokální zpracování.

K převodníku PiiGAB 800 je možné dokoupit rozšíření EnergyMonitor, které zobrazí stavy měřičů přímo na webových stránkách převodníku. K zjištění spotřeby pak stačí běžný webový prohlížeč.

Pro ukládání dat z měřičů M-BUS jsou k dispozici zařízení (loggery) MasterFamily (pro 3 až 60 zařízení) nebo pak WebLog250 s dotykovou obrazovkou a automatickým exportem dat do mnoha formátů. Oblíbený je například export do Excelu, výsledná tabulka je ideální pro další zpracování.

Doplňkové měřiče

Pokud je v objektu (např. bytovém domě) již rozvedena sběrnice M-BUS, nabízí se myšlenka využít ji i pro jiné účely, než je měření spotřeby.

RelAir ICS je teploměr a vlhkoměr s rozhraním Wireless M-BUS, který existuje v provedení pro vnitřní i vnější prostředí.

Pro měřiče s impulsním výstupem (například elektroměry s výstupem S0) jsou určeny moduly PadPuls M s jedním až čtyřmi vstupy. Tak lze do systému měření začlenit i starší elektroměry a vodoměry bez nutnosti jejich výměny.

Velmi univerzální je modul AnDi, který na sběrnici M-BUS převede analogové signály (4−20 mA / 0−10 V)

Speciality

Do této kategorie patří například M-BUS Splitter, který umožní připojení až čtyř měřičů ke dvěma masterům, nebo opakovač sběrnice M-BUS s názvem PW100.

Obr. 1-3 (jpg)

Na webu www.papouch.com jsou i další zajímavá zařízení pro sběrnici M-BUS.

Všechny uvedené produkty je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch rádi poradí s jejich aplikací.