česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Výstavní sezóna v Norimberku se rozjela naplno

DPS 4/2022 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Výstaviště v Norimberku se po dvouleté nucené přestávce v květnu opět otevřelo třem specializovaným výstavám a konferencím zaměřeným na výrobu elektroniky, výkonovou elektroniku a senzoriku, měření a testování.

Všechny tři akce proběhly jako obvykle ve stejném termínu, tentokrát 10.−12. května, když si rozdělily jednotlivé části rozsáhlého výstavního areálu. Zatímco výstavy SMTconnect a PCIM Europe byly organizovány výstavní společností Mesago Messe Frankfurt, výstavu SENSOR+TEST připravila AMA Service GmbH.

I když v počtu vystavovatelů a návštěvníků nedosáhly výstavy hodnot před pandemií, návštěvníci mohli být spokojeni a navíc ocenit volnost pohybu, klidné prostředí při návštěvě jednotlivých stánků a dostupné parkování v okolí výstaviště. Jednu věc ale uvedené výstavy indikovaly zcela jednoznačně – osobní kontakt mezi vystavovateli a návštěvníky je nenahraditelný.

SMTconnect povzbudila komunitu výroby elektroniky

Výstava SMTconnect [1] byla zaměřená na SMT techniku a technologie. Více než 9 tisíc návštěvníků z řad odborné veřejnosti využilo příležitost k seznámení se s novými možnostmi a trendy výroby elektroniky, přičemž zhruba 35 % z nich přijelo ze zahraničí. Celkem mohli navštívit stánky 321 producentů výrobních zařízení, EMS výrobců, dodavatelů materiálu a poskytovatelů služeb.

Na výstavě proběhla již tradičně i mezinárodní soutěž v ručním pájení (Hand Soldering Competition) pořádaná organizací IPC. Rostoucí důležitost evropských EMS výrobců dala vzniknout i samostatně vyčleněné části výstavy – EMS Park, kde se mohly tyto firmy samostatně prezentovat.

SMTconnect navazuje na dlouholetou tradici výstav SMT Hybrid Packaging. Jedná se o jedinou výstavu v Evropě zaměřenou na výrobu elektroniky, jejímž cílem je prezentovat technologie z oblasti vývoje, výroby, služeb a aplikací mikroelektronických sestav a systémů.

Obr. 1  (jpg)

PCIM Europe se po dvou letech úspěšně vrátila

Paralelně s výstavou SMTconnect proběhla v Norimberku i výstava PCIM Europe [2], která bývá zaměřená na výkonovou elektroniku, inteligentní pohony, obnovitelnou energii a správu energie. Téměř 400 vystavovatelů, z nichž více než polovina byla ze zahraničí, přilákalo celkem 11 tisíc návštěvníků. Středem zájmu mnohých z nich se stala odborná konference, která průběžně nabídla 280 prezentací věnovaných výzkumu a vývoji v daných oblastech.

SENSOR+TEST prezentovala inovace v oblasti měření a testování

Výstava SENSOR+TEST [3] zaměřená na senzoriku a měřicí techniku zaznamenala rovněž úspěšný návrat na scénu norimberského výstaviště. I když byla jako obvykle menší v porovnání se zbývajícími výstavami, nabídla svým 4 500 návštěvníkům 371 výstavních stánků z 27 zemí a dvě vědecké konference.

Význam senzorů, měření a testování roste úměrně se zaváděním Průmyslu 4.0 a průmyslového IoT do praxe. Inovace v oblasti snímání, přenosu a zpracování naměřených dat byla proto hlavní náplní výstavy i souběžně pořádaných konferencí. Jedna z nich (ettc2022 European Test and Telemetry) byla navíc zaměřena na telemetrii a testování v aplikacích pro letecký a automotive průmysl a pro biomedicínské obory.

Příští výstavy/konference SMTconnect, PCIM Europe a SENSOR+TEST se budou konat opět v Norimberku ve dnech 9.−11. května 2023.

Odkazy:

[1] https://smt.mesago.com/nuremberg/en.html

[2] https://pcim.mesago.com/nuernberg/en.html

[3] https://www.sensor-test.de/welcome-to-the-measurement-fairsensor-test-2022/