česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Společnost SAFIRAL – 15 let na evropském trhu

DPS 1/2023 | Články
Autor: SAFIRAL
uvod.png

V říjnu roku 2022 oslavila společnost SAFIRAL patnáctileté výročí od svého založení. Pro předchozí milník byly charakteristické nově nabyté prostory původní keramické dílny v Kunštátě. Na historický odkaz i současnou podobu areálu je firma náležitě hrdá. Není se tedy čemu divit, že se oslavila výročí dvojí. To druhé se týká keramické dílny založené na místě dnešního sídla společnosti. Pan František Brablec dílnu v Kunštátě otevřel před 140 lety, v roce 1882, a lze říci, že se také věnoval výrobní produkci. Zaměřil se na vybudování manufaktury obkladů pro kachlová kamna.

Naši zákazníci měli v minulosti příležitost se osobně seznámit s nově pořízeným areálem. Stačili si ještě prohlédnout zbytky věhlasné keramičky s ojedinělou kasselskou pecí. Čas nelze zastavit. Dnes byste původní účel prostor neodhadli. Komplex se stal zázemím pro elektrotechnickou výrobu.

Areál společnosti SAFIRAL v současnosti

Renovace, úprava budov pro výrobní účely a modernizace technologického zařízení v uplynulých pěti letech znamenaly intenzivní nasazení nejen pro interní stavební tým. Nedílnou součástí změn byla i podpora ze strany samotných zaměstnanců. Rekonstrukce prostor probíhala postupně v několika etapách, došlo k realizaci nadstavby s kancelářemi propojující východní a západní část areálu. Nakonec tak máme přibližně 1 400 m2 podlahové plochy. „Zajímavostí je nález časové schránky s dopisem a několika fotografiemi z roku 1915. Napsal ho Petr Brablec společně s rodinou, který byl v té době vojákem a po zranění střepinou se dostal na návštěvu domů,“ prozradil majitel společnosti Martin Lepka.

Vyrábíme v plné rychlosti

Současně jsme se zaměřili na rychlost. „Na expresní dodávky zákazníkům jsme kladli důraz kdykoli v minulosti, dnes ale můžeme říci, že jedeme na plné obrátky. Optimalizace technologií ruku v ruce s laděním procesních systémů přináší ovoce. Pevné základy tvoří patnáctileté zkušenosti s prototypovou výrobou a dobrý tým zaměstnanců. Nelze však tvrdit, že vše funguje bez problémů. V poslední době nám do délky termínů zasáhly potíže na trhu součástek spojené s epidemií. Připravujeme se na dopady energetické krize. Začínají se na nás obracet noví zákazníci, kterým konkurence nemohla vyhovět s termíny realizací jejich projektů. Rychlost však není pro každého. Přednost u nás mají dlouhodobí zákazníci, kteří pomohli SAFIRALU v jeho růstu a podíleli se na inovacích, a expresní objednávky. Expresní výrobní linky máme neustále připravené,“ říká Pavel Nejedlý, obchodní manager.

Pravidelná je modernizace technologického vybavení. Nově například využíváme speciální rentgenové zařízení Scienscope AXC 800III, jež je propojeno s interním výrobním systémem. Během 40 sekund zvládne přístroj kontrolu 4 kusů 7" kotoučů se součástkami umístěnými na pásce. Mimo kotouče také dokážeme kontrolu BGA součástek, ESD balení, JEDEC paletek s komponenty i střižených pásků. Když jsme u rentgenu, pořídili jsme i mikrofokus kontrolní přístroj téže značky monitorující kvalitu zapájení BGA čipů.

SAFIRAL má za sebou intenzivních 15 let. Od zrodu myšlenky a prvních zakázek přes postupný růst až k zakoupení a renovaci vlastních prostor. Na trhu expresní výroby zakázkové elektroniky získal ohlas i v zahraničí.