česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Nové zařízení Axis kombinuje video s radarem. Zajistí novou úroveň detekce a vizualizace

DPS 1/2023 | Články
Autor: Axis Communications
uvod.jpg

Společnost Axis Communications představila unikátní zařízení, které vzniklo spojením dvou technologií: kamery s funkcí klasifikace objektů (využívající umělou inteligenci založenou na hlubokém učení) a radaru, který detekuje přesnou polohu i rychlost objektů. Nové kombinované zařízení tak zajistí přesnou detekci v režimu 24/7, ochranu široké oblasti před vniknutím, o stupeň inteligentnější monitoring a zároveň forenzní kvalitu videa.

Nové zařízení AXIS Q1656-DLE je výsledkem spojení špičkové síťové kamery Axis řady Q s IP radarovým detektorem. Pomocí radaru dokáže na dálku přesně detekovat objekty (osoby i vozidla) s velmi nízkou mírou falešných poplachů, a dokonce bez ohledu na fyzickou viditelnost. Narušitele umí vizualizovat v aplikacích s určením jejich přesné polohy, změřit vzdálenosti a doplnit informace o rychlosti pohybujících se objektů.

Špičková vysoce výkonná boxová kamera řady Q s 1/1,8" senzorem má robustní pouzdro odolné proti nárazu se stupněm krytí IK10. Odolá tak povětrnostním vlivům i větru o rychlosti až 60 m/s a může mít vestavěný stěrač, který zaručí skvělé snímky i při dešti či sněžení. Její součástí jsou pokročilé technologie Axis, jako je technologie Lightfinder 2.0 [2], která umožňuje pořizovat forenzní snímky při velmi nízkém až nulovém osvětlení. Kamera je vybavena dálkovým zoomem, zaostřováním a také podporou PoE a redundantního stejnosměrného napájení pro flexibilní instalaci a údržbu.

Radar lze použít i samostatně a propojit ho se samostatnou PTZ kamerou pro vizuální verifikaci. Vzhledem k tomu, že radar „vidí“ i ve tmě, je možné nastavit, aby spouštěl aktivaci reflektorů, infračervených nebo fasádních světel pouze v případě pozitivní detekce narušení, čímž se šetří náklady na energie.

AXIS Q1656-DLE disponuje nejnovějším systémem na čipu (SoC) společnosti Axis s podporou pokročilých funkcí a výkonných aplikací založených na hlubokém učení v koncovém zařízení. Díky tomu lze nastavit události spouštěné podezřelým chováním na základě klasifikace a rychlosti objektů, například když se v záběru objeví běžící lidé nebo pomalu jedoucí auta.

Kombinované zařízení šetří náklady

Analýza přímo v koncovém zařízení umožňuje rychlejší reakce na aktuální události a přináší úsporu nákladů, protože je zapotřebí menší šířka pásma a úložiště i menší počet serverů. Energie lze také šetřit inteligentním řízením přísvitů. K instalaci přístroje je třeba jediný kabel, jedna IP adresa a jedna licence softwaru pro správu videa (VMS), což opět snižuje náklady na instalaci a provoz. Navíc díky nízké míře falešných poplachů bezpečnostní personál reaguje jen na skutečné hrozby a dokáže v menším počtu zvládnout více kamer současně.

Vylepšené kyberbezpečnostní funkce v neposlední řadě zabraňují neoprávněnému přístupu a chrání systém jako celek. Snižuje se riziko ztráty citlivých dat a zlepšuje se škálovatelnost systému.

Platforma AXIS Camera Application Platform (ACAP) [3] navíc rozšiřuje možnosti nasazení aplikací (od Axisu nebo od třetích stran) založených na počítačovém vidění.

Obr. 1  Zařízení AXIS Q1656-DLE vzniklo spojením špičkové síťové kamery Axis řady Q s radarovým detektorem. Inteligentní zařízení umožňuje nastavit události spouštěné podezřelým chováním na základě klasifikace a rychlosti objektů, jako jsou např. běžící lidé

Odkazy:

[1] https://newsroom.axis.com/cs-cz/press-release/prichazi-jedinecne-zarizeni-axis-ktere-kombinuje-video-s-radarem-zajisti-novou-uroven

[2] www.axis.com/solutions/lightfinder

[3] www.axis.com/products/acap