česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

Přehled nabídky Eaton Electric

01.07. 2023 | Články
Autor: TME

Objevte řešení společnosti Eaton v oblasti komponentů pro elektroniku.

eaton-electric-0 (jpg)

Elektronické součástky, jako jsou mimo jiné superkondenzátory, tlumivky, varistory, TVS diody, SMD pojistky, miniaturní pojistky, polymerové pojistky PTC a pojistkové zásuvky, jsou nepostradatelnými prvky v elektrických a elektronických obvodech, a zajišťují stabilitu, ochranu a regulaci elektrických parametrů. V tomto článku vám přinášíme stručný přehled komponentů Eaton.

Pasivní prvky

  • Superkondenzátory
  • Tlumivky
  • Varistory

Polovodiče

  • TVS diody

Pojistky a ochrany

  • SMD pojistky
  • Miniaturní pojistky
  • Polymerové pojistky PTC
  • Pojistkové zásuvky

Eaton je nadnárodní společnost, která se specializuje na navrhování a výrobu zařízení a komponentů pro různá průmyslová odvětví, včetně telekomunikací, automobilového průmyslu, zdravotnictví, obranného průmyslu a letectví. Důležitým odvětvím produktů společnosti Eaton jsou elektronické součástky, jako jsou relé, napájecí zdroje, kondenzátory, filtry, magnety, teploměry, senzory, převodníky signálu, desky plošných spojů a mnoho dalších, které se používají pro různé aplikace, mimo jiné při napájení telekomunikačních systémů, automobilových bezpečnostních systémů, lékařských přístrojů atd. Společnost má certifikovaný systém zajištění kvality dle norem ISO 9001. Mezinárodní ocenění a certifikáty jsou jasným důkazem, že výrobky společnosti Eaton splňují nejnovější bezpečnostní standardy a požadavky na kvalitu. Za zmínku stojí také značka Bussmann, která rovněž patří do korporace Eaton. Pod tímto logem najdeme především pojistky a ochrany.

 

Pasivní prvky

Superkondenzátory

Kondenzátory jsou jednou z nejběžnějších elektronických součástek. Jedná se o pasivní prvky, jejichž úkolem je ukládat elektrickou energii. Tento proces probíhá pomoci dvou desek oddělených dielektrikem, v jejichž elektrickém poli se hromadí energie. Společnost Eaton má ve své nabídce poměrně specifický typ kondenzátorů – superkondenzátory. Jedná se o variantu elektrolytických kondenzátorů, které, jak jistě tušíte, dokáží uchovat obrovské množství energie. Superkondenzátory kombinují vlastnosti běžných kondenzátorů a akumulátorů a jejich neuvěřitelnou výhodou je rychlost nabíjení. Nabídka TME zahrnuje superkondenzátory s kapacitami od 100 mF až do 3 kF, s provozním napětím od 2,5 V DC do 51,3 V DC. Tyto prvky se také vyznačují malou hodnotou odporu (ESR) od 1,7 mΩ do 75 Ω a svodovým proudem v rozmezí od 1μA do 26 mA. Je třeba také zmínit, že superkondenzátory, v závislosti na modelu, jsou umístěny v různých typech pouzder, které se také liší roztečí vývodů.

eaton-electric-1-XV3550-2R7307-R (jpg)
Superkondenzátor SNAP-IN s kapacitou 300 F.

Tlumivky

eaton-electric-2-HCMA0503-150-R (jpg)
Drátová tlumivka SMD.

Tlumivka je stejně jako cívka elektronická součástka, jejíž funkcí je zabránit náhlým změnám elektrického proudu nebo jej omezit bez ztráty výkonu v obvodech střídavého proudu. Tlumivky mají podobu vinutí namotaného na magnetické jádro a používají se především v šumových filtrech nebo DC/DC měničích. Společnost Eaton připravila tlumivky pro povrchovou montáž (SMD) v klasické drátové variantě i ve variantě common mode. Tyto prvky se vyznačují řadou parametrů, jako je indukčnost (od 22 nH do 120 mH), provozní proud (od 68 mA do 78 A), saturační proud (od 69 mA do 123 A) a odpor (od 360 µΩ do 150 Ω). Za zmínku stojí také to, že tlumivky jsou k dispozici v různých variantách pouzder.

Varistory

Varistor můžeme popsat jako rezistor s nelineární charakteristikou odporu závislou na napětí. V těchto malých prvcích klesá odpor s rostoucím napětím, takže je lze použít jako prvky přepěťové ochrany. Když k přepětí dojde, varistor absorbuje veškerou energii, čímž se nevratně poškodí, avšak zbytek obvodů zůstane nedotčen. V nabídce TME jsou varistory Eaton určené pro povrchovou montáž SMD. Vyrábějí se v několika variantách pouzdra, a to od nejmenšího 0402 až po největší 4032. Nejdůležitějším parametrem pro tento typ prvku je napětí, které se v tomto případě pohybuje od 16 V do 240 V.

eaton-electric-3-VC121060J121DP (jpg)
Vícevrstvý varistor SMD.

 

Polovodiče

TVS diody

eaton-electric-4-P6SMB6-8A-EA (jpg)
Jednosměrná TVS dioda.

TVS diody neboli ochranné diody jsou na první pohled k nerozeznání od klasických polovodičových diod, ale jejich použití je zcela odlišné. TVS dioda funguje podobně jako varistor, ale je mnohem rychlejší a má velmi krátkou dobu odezvy. Tato konstrukce slouží především k ochraně dalších prvků před pulzním přepětím (elektrostatický ESD), které může trvale poškodit citlivé komponenty. Při překročení prahového napětí začne dioda vodit, takže obvod může být dostatečně rychle přerušen, čímž se uchrání ostatní prvky. TVS diody od společnosti Eaton jsou jednosměrné nebo obousměrné konstrukce, uzavřené v malých pouzdrech pro povrchovou montáž pájením na desku (SMD). Jejich průrazné napětí se pohybuje v rozmezí od 3,6 V do 543 V, v závislosti na modelu. Za zmínku stojí, že některé diody byly upraveny tak, aby plnily úlohu ochrany proti ESD.

 

Pojistky a ochrany

SMD pojistky

Jedním z typických typů ochran montovaných přímo na PCB jsou SMD pojistky. Díky svým malým rozměrům je lze umístit i na těžko přístupná místa a chránit tak elektrický obvod. SMD pojistky od společnosti Eaton se dodávají v několika variantách pouzder: 0603, 2410, 3216 a UM. Jedná se o tavné konstrukce s rychlou nebo zpožděnou charakteristikou. Nejdůležitějšími parametry těchto konstrukcí jsou jmenovité proudy a napětí, které se příslušně pohybují od 250 mA do 15 A a od 24 V do 125 V pro stejnosměrný proud a od 32 V do 350 V pro síťovou variantu.

eaton-electric-5-TR2-TCP1-25-R (jpg)
Pájená tavná pojistka.

Miniaturní pojistky

eaton-electric-6-BK-MDL-3-2-10-R (jpg)
Miniaturní zpožděná pojistka.

Miniaturní pojistky jsou navzdory svému názvu o něco větší prvky než povrchově pájené konstrukce. Obvykle mají podobu skleněné trubičky s tavným drátkem uvnitř, který se po překročení jmenovitého proudu popsaného v charakteristice pojistky přepálí. Společnost Eaton připravila pojistky v rychlých, superrychlých, zpožděných a středně zpožděných variantách. Většinou jsou umístěny ve zmíněné skleněné trubici, ale k dispozici jsou i prvky přizpůsobené pro THT osazování – pojistky TE5 a TR5. Ochranné prvky od tohoto výrobce mohou chránit obvod před proudy v rozmezí od 30 mA do 30 A. Jejich jmenovité napětí závisí na modelu a ve stejnosměrných obvodech činí 125 V, zatímco při střídavém proudu se pohybuje od 32 V do 600 V.

Polymerové pojistky PTC

Polymerové pojistky PTC společnosti Eaton jsou určeny pro THT osazování i SMD povrchovou montáž. Navenek připomínají kondenzátor nebo varistor, ale díky svému pouzdru je lze úspěšně instalovat do zařízení pro každodenní použití. Tyto prvky poskytují ochranu proti proudům přesahujícím hodnotu 50 mA až 15 A při stejnosměrném napětí v rozmezí od 6 V do 60 V.

eaton-electric-7-PTR016V1000-BK (jpg)
Polymerová pojistka PTC.

Pojistkové zásuvky

eaton-electric-8-BK-HHJ-A-R (jpg)
Válcová pojistková zásuvka na kabel.

Nabídka společnosti Eaton zahrnuje kromě pojistek také různé typy zásuvek určených pro tyto prvky. Patří mezi ně pouzdra montované přímo na DIN lištu, zásuvky montované přímo na panel (pouzdro), zásuvky umožňující umístění pojistky přímo na kabel a držáky pájené k desce PCB. Díky široké nabídce si každý může najít řešení, které se dokonale hodí pro navrhovaný obvod.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.