česky english Vítejte, dnes je neděle 21. červenec 2024

Universal Robots pro paletizaci a do čistých prostor

DPS 5/2023 | Články
Autor: EXACTEC
01.jpg

UR jsou bezesporu lídrem v kolaborativní robotice a řekli bychom, že před lety dokonce způsobili malou revoluci ve svém oboru. Především ale změnili chápání a přístup mnoha lidí k robotice. Zejména díky absolutně jednoduchému programování, snadnému ovládání a také neustálému vývoji se roboty Universal Robots s úspěchem objevují v nových oblastech, nových firmách a netypických aplikacích.

Paletizace je činnost, kterou je potřeba vykonávat snad ve všech výrobních oborech, od destohování výrobků na začátku nějaké technologie přes přesun mezi operacemi až po rovnání hotových výrobků. A je jedno, jestli jde o elektrotechnické a strojírenské součástky, potraviny, léky nebo jakékoliv jiné obaly, balíky, kartony atp. Novinkou pro letošní rok je poměrně velký, ale stále ještě „kolaborativní“ šestiosý robot UR20. S délkou ramene 1,75 metru a nosností 20 kg patří už do střední třídy robotů, obslouží i dvě palety. S vhodným efektorem je schopen položit i proklady mezi vrstvy a jeho dosah lze zvětšit zvedacím sloupkem nebo sedmou osou. Kromě paletizace je UR20 vhodný i pro obsluhu obráběcích strojů a lisů, pro plastikářský průmysl (volitelný interface Euromap 67) nebo na manipulaci a montáž těžších dílů. Konstrukčně se jedná o zcela novou generaci UR robotů, velký důraz byl při vývoji kladen na maximální robustnost, spolehlivost, tuhost a přesnost se zachováním nízké hmotnosti (rameno váží 64 kg), vysoké úrovně bezpečnosti a pro UR typické jednoduchosti ovládání.

Práce v čistých prostorách je pro automatizaci také zajímavou oblastí a výroba polovodičů a elektrotechnických komponent do ní rozhodně patří. Všechny roboty UR plní třídu 5 dle normy ISO 14644-1, to ale nemusí být pro všechny aplikace dostatečné. Proto je v intenzivní přípravě verze s pracovním názvem „pan Čistý“, která bude mít hladký a čisticím prostředkům odolný povrch, nekontaminující těsnění i mazivo a utěsněnou základnu. K dispozici bude nejprve nejmenší typ UR3e (500 mm a 3 kg) a později UR5e a další velikosti.

Máte zájem se s Universal Robots osobně seznámit? Nebo už teď vidíte, kde by vám tyto roboty mohly pomoci? Pokud ano, neváhejte nás kontaktovat!

www.exactec.com