česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Formnext, productronica, SPS: veletrhy, které stojí za to navštívit

DPS 5/2023 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz
ilustrační obrázek Messe Munchen.jpg

V první polovině listopadu proběhne v sousedním Německu několik zajímavých veletrhů, které souvisejí s výrobou (nejen) elektroniky. Kromě samotných expozic jednotlivých vystavovatelů nabídnou svým návštěvníkům v rámci doprovodných programů také řadu odborných seminářů, diskuzních fór a konferencí.

Formnext 2023: Frankfurt nad Mohanem, 7.10. 11. 2023

Frankfurtské výstaviště je připraveno stát se v době konání výstavy Formnext [1] jedinečným místem pro zájemce o aditivní výrobu (AM − Additive Manufacturing).

Kromě samotných výrobních systémů pro AM se zde návštěvníci mohou seznámit s různými výrobními postupy i kompletním dodavatelským řetězcem.

Hlavním, ale nikoliv jediným nástrojem pro aditivní výrobu jsou 3D tiskárny. Na výstavě tak budou předvedeny nejnovější inovace průmyslového 3D tisku, vhodné spotřební materiály, automatizovaná řešení 3D tiskáren, potřebný software (pro návrh produktu, přípravu výroby i řízení výrobního procesu) i technologie pro kontrolu kvality a navazující zpracování výrobků.

productronica 2023: Mnichov, 14.17. 11. 2023

Veletrh productronica [2] − akce globálního významu zaměřená na výrobu elektroniky − umožňuje získat informace o nejnovějších výrobních zařízeních a navazujících technologiích z oborů PCB & EMS, SMT, polovodičů a řady dalších. Tato výstava se koná v Mnichově každý druhý rok již od roku 1975 a průběžně se střídá se svou sesterskou výstavou electronica zaměřenou na produkty a nástroje pro vývoj elektroniky.

Jednou z novinek letošního ročníku bude zaměření na strojové učení (Machine learning) a umělou inteligenci (AI − Artificial Intelligence), které mohou významnou měrou pomoci zvládnout neustále rostoucí požadavky na průmyslovou výrobu elektroniky. Očekává se, že strojové učení spolu s umělou inteligencí zabudované do výrobních linek umožní výrazně zvýšit produktivitu i kvalitu výrobních procesů.

Do portfolia výstavy byla navíc přidána i oblast automatizace a výkonové elektroniky, které úzce souvisejí s výrobou elektroniky.

Paralelně s veletrhem productronica proběhne v několika halách také výstava Semicon Europa 2023 [3] zaměřená na obor mikroelektroniky. 

SPS 2023: Norimberk, 14.16. 11. 2023

Výstava SPS [4] je, jak vyplývá z jejího názvu (Smart Production Solutions), zaměřena na chytrá řešení pro výrobu v obecném pojetí. Tematicky je rozdělena do řady sekcí zahrnujících např. řídicí techniku, systémy elektrických pohonů, HMI (Human Machine Interface), průmyslovou komunikaci, software a IT ve výrobě, techniky připojení, mechanickou infrastrukturu, senzory nebo systémová řešení. V 16 halách výstaviště se lze seznámit s různými typy robotů, nepřeberným množstvím pohonů, řídicích systémů, dílů a komponentů vhodných pro použití v automatizaci, softwaru, elektrických a pneumatických prvků a mnoha dalších produktů, bez kterých se automatizace výroby v dnešní době neobejde.

Odkazy:

[1] https://formnext.mesago.com/frankfurt/en.html

[2] www.productronica.com

[3] www.semiconeuropa.org

[4] https://sps.mesago.com