česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Cesta k vlastnímu produktu v podobě extra výkonné čelovky

DPS 5/2023 | Články
Autor: SAFIRAL
uvod.jpg

Společnost Luciferlights působí na trhu od roku 2016 a věnuje se vývoji a výrobě speciálních  čelovek určených zejména pro profesionální i amatérské sportovce. Za značkou stojí mistr ČR v rogainingu, mistr ČR v zimním přírodním víceboji nebo vicemistr ČR v survivalu jednotlivců pan Petr Dvořák. V roli klíčového partnera v procesu výroby stojí naopak společnost SAFIRAL, specializovaný dodavatel a výrobce elektroniky. V tomto rozhovoru se ponoříme do začátků podnikatelského putování pana Dvořáka a dozvíme se, jak se mu podařilo vyvinout tak jedinečný produkt, který našel své místo nejen v České republice.

Jak jste se, pane Dvořáku, dostal k výrobě čelovek je nám patrno z výše uvedeného výčtu vašich sportovních aktivit. Co vás vedlo k tomu vytvořit zcela nový typ, když je jich na trhu takové množství?

V té době (cca v letech 2010−2014) jsem se pustil do vývoje čelovky podle vlastního návrhu, jelikož žádná čelovka nepoužívala ty nejlepší komponenty − především LEDky a baterie − a nedosahovala tedy takového výkonu a výdrže, co jsem pro své celonoční závody potřeboval. Také jsem chtěl větší univerzálnost. Například možnost snadné přenositelnosti z hlavového popruhu na kolo. Důležitá byla i spolehlivost. Nechcete přece, aby vám rozbité světlo zkazilo 24hodinový závod. Sám čelovku celoročně a často používám, takže jsem přesně věděl, jak by měla taková ideální čelovka vypadat a jak by měla fungovat.

V článku chceme čtenářům přiblížit, co obnáší realizace nápadu na vlastní produkt, jehož součástí je elektronika. Jaké výzvy jste musel překonat při vývoji čelovek a jak jste je řešil?

Je velký rozdíl, jestli v daném oboru máte vzdělání a zkušenosti, nebo začínáte zcela od nuly. Já jsem se elektroniku učil jako samouk zcela od nuly a trvalo to 4 roky, než jsem sestavil první zcela funkční obvod čelovky. Těch verzí jednoho návrhu mám samozřejmě stovky. Je to komplexní činnost. Musíte být zvídavý, mít mnoho času, být zapálený a nesmíte se vzdát po prvních neúspěších a problémech, protože ty vždy přijdou. Dovolím si také tvrdit, že k mnoha věcem musíte přistupovat profesionálně − dělat výpočty, zkoušky a měření.

Rádi bychom čtenářům zodpověděli otázku, jak dlouhé u vás bylo vývojové a testovací období, než mohl vzniknout samostatný e-shop a výrobky se začlenily klasicky na trh?

První uložený návrh čelovky v počítači mám z 31. 7. 2011 a první objednávka na e-shopu je z 21. 5. 2015, ale první čelovky jsme dodali už na konci roku 2014 ještě bez klasického e-shopu.

Sdělil byste nám hlavní důvody, proč jste si pro výrobu vašeho produktu vybral společnost SAFIRAL? Jakou službu pro vás firma realizuje?

Upřímně, nebyl jsem spokojený s původním dodavatelem, často se měnily termíny, posouvaly a v začátku podnikání to vadilo, protože časový harmonogram byl dost napjatý. Proto jsem hledal jinou firmu a našel jsem Safiral.

Nyní, po mnoha letech spolupráce se Safiralem mohu zmínit i profesionalitu. Vím, že se osazuje v moderním prostředí na moderních strojích. Safiral jde stále technologicky vpřed a zaměstnanci ví, co dělají. Také jde o to, jak se řeší možné problémy, které mohou teoreticky vzniknout v sebelepší firmě.

Jak probíhala spolupráce se Safiralem, událo se během vývoje něco zajímavého?

Nepamatuji si již počátek spolupráce, ale předpokládám, že jsem se ozval standardně e-mailem nebo telefonicky, a pak se jen řešily technické detaily, cena a termín. Během osazení spíše chcete, aby se nic „zajímavého“ nestalo a vše fungovalo podle předpokladů. I když všechno důkladně otestujete na prototypech, tak existuje chvíle velké nervozity, když otevíráte krabici s novými osazenými plošnými spoji v ceně třeba čtvrt milionu korun a zkoušíte ty první, jestli skutečně fungují.

Jaký je váš postup při výběru materiálů pro výrobu čelovek?

 Do čelovek dáváme to nejlepší, co existuje. Měděné plošné spoje s přímým napojením některých plošek na základnu. V tomto opravdu neděláme kompromisy. A přestože to rozhodně není levná záležitost, tak je dáváme i do našich nejlevnějších čelovek Z2.

Pokud se ptáte na součástky, tak nakupujeme výhradně u ověřených dodavatelů a často používáme kvalitnější kousky, např. s vyšší charakteristikou a přesností, než by nutně bylo potřeba. LEDky používáme ty nejlepší, co dokážeme nakoupit. Často jako první na světě. Jsme v tom i díky Safiralu flexibilní.

Zajímali by nás rovněž vaše plány do budoucna ohledně rozšíření nabídky produktů nebo vylepšení těch stávajících.

V současnosti vyrábíme 8 modelů čelovek. Všechny se mezi sebou liší výkonem a činností, na kterou je každá primárně určena. Vyrábíme mj. druhou nejsilnější čelovku na světě, a proto neplánujeme vyrábět ještě nějakou výkonnější. Spíše rozšíříme portfolio bezkabelových čelovek. Ty mají široké využití a vidíme zde prostor pro jeden až dva nové modely.

Stávající modely, jednotlivé řady našich čelovek, vylepšujeme prakticky každý rok. Někdy jsou to menší dílčí změny, jindy naopak větší věci, které posouvají kvalitu čelovky o hodně dál, ač to třeba na první pohled není tolik vidět. Rozšiřujeme také nabíječky a další příslušenství, třeba držáky.

Závěrem: Kam nejdále putovala čelovka Luciferlights z vašeho e-shopu?

To si pamatuji přesně. Už vícekrát jsme čelovku posílali na Aljašku do Fairbanks, vzdušnou čarou je to 7 141 km.