česky english Vítejte, dnes je neděle 17. leden 2021

Měření izolačních a zemních odporů

V průběhu tohoto léta japonská společnost HIOKI opět představila další dva nové modely přístrojů pro měření na výrobních linkách, resp. pro ruční měření v terénu.

Měření izolačních a zemních odporů 1.jpg

Pro výrobu, ve které je nezbytné produkční testování izolačního odporu každého vyrobeného kusu a jedním z nejdůležitějších ukazatelů je rychlost výrobního procesu, je určen nový tester s označením ST5520 (obr. 1). Tento jednoúčelový přístroj pro měření izolačního odporu pomocí napětí v plynule nastavitelném rozsahu 25–1000 V DC s rozlišením 1 V nabízí nejvyšší dosažitelnou rychlost 50 ms pro vyhodnocení jednoho testovaného vzorku. Kromě vysoké rychlosti samotného vyhodnocení je pro reálné udržení rychlého testovacího cyklu tester vybaven technologií pro rychlé vybití zbytkového stejnosměrného napětí. Samozřejmostí je funkce kontroly spojitosti obvodu. Vzhledem k tomu, že se jedná o přístroj primárně konstruovaný pro instalaci do linek, je v základní konfiguraci vybaven komunikačním rozhraním RS-232. Dále je možno jej doplnit analogovým 37pinovým rozhraním pro vstupní/výstupní signály. Rozsah měřených odporů je od 0,001 MΩ (tj. rozlišení přístroje) do maximální hodnoty 9 990 MΩ v závislosti na nastaveném testovacím napětí.

Měření izolačních a zemních odporů 2.jpg

Další novinkou je vysoce odolný bateriový ruční přístroj FT6031-03 (obr. 2) pro měření zemních odporů pomocí tříelektrodové metody. Samotný přístroj má stupeň krytí IP67, je tedy možno jej ponořit do vody až do hloubky 1 m po dobu 30 minut. Prakticky toto znamená především možnost omytí kdykoliv, kdy je po práci v terénu znečištěn kontaktem s nejrůznějšími typy půd – a samozřejmě i tedy průnikem jakýchkoliv nečistot včetně prachu z jemných zemin apod. Významným vylepšením proti obdobným přístrojům i ve srovnání s předchozími modely HIOKI je zvýšená tolerance odporu pomocné zemnicí elektrody až na 50 kΩ; díky tomu je možná významná úspora času při instalaci této elektrody do země – stačí první pokus a je možno začít měřit. Samotná rychlost měření je při využití metody tří elektrod do 8 s, pomocí dvou elektrod do 3 s.

Další informace o novinkách získáte u společnosti TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o. (www.teste.cz), autorizovaného distributora výrobce v ČR a SR, nebo přímo na webu výrobce www.hioki.com.

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik