česky english Vítejte, dnes je pátek 31. březen 2023

Tektronix Real-time spektrální analyzátory

DPS 3/2016 | Měření - články
Autor: Testovací technika

Real-time spektrální analyzátory nebo -li spektrální analyzátory v reálném čase přinesly odpověď na požadavky možnosti zachycení jednorázového děje bez možnosti spouštět nějakým interním signálem vysílacího zařízení. Inovátorem v oblasti real-time spektrální analýzy je už dvě desetiletí firma Tektronix.

Tektronix Real-time spektrální analyzátory

V březnu 2016 uvedl Tektronix na trh dvě zcela nové řady real-time spektrálních analyzátorů. Řada RSA500 a RSA600 doplňuje již loni uvedené RSA306. Všechny tyto spektrální analyzátory jsou postaveny na USB platformě, kdy jsou data přenášena přes USB 3.0 do počítače, kde probíhají veškeré výpočty spektra a další analýzy. Software Signal- Vu lze ze základních funkcionalit rozšířit ještě o specifické analýzy pulzů, OFDM, WiFi, Bluetooth, LTE a digitální demodulace. S ohledem na požadovaný výkon PC je doporučen procesor i7, 8 GB RAM. Původní je u Tektronixu zobrazení DPX, tedy velmi rychlé zobrazování, kdy je zaznamenána historie signálu v 3D, barva ukazuje amplitudu signálu v čase.

U real-time spektrálních analyzátorů je výstup superheterodynní části přiveden na vzorkovací obvod a A/D převodníkem digitalizován. Je-li zvolené zobrazované pásmo širší než to, jež je schopen zpracovat najednou, funguje analyzátor podobně jako přelaďovaný. Druhý režim je však zajímavější a je i tím, co dělá tyto analyzátory real-time – je-li zvolené pásmo takové, jaké dokáže zpracovat najednou, funguje analyzátor v režimu kontinuální analýzy. Právě to je největší výhoda tohoto typu spektrálního analyzátoru. Pomocí real-time spektrálních analyzátorů je možné zaznamenávat i velmi krátké události – bursty. Právě pomocí takových burstů komunikuje dnes mnoho zařízení pracujících v pásmu jednotek GHz. Bližší informace u autorizovaného partnera TEKTRONIX pro Českou republiku a Slovensko, společnosti TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik