česky english Vítejte, dnes je pondělí 26. září 2022

Tektronix 5 Series MSO

DPS 4/2017 | Měření - články
Autor: Testovací technika

Firma Tektronix uvedla v červnu na trh novou řadu osciloskopů 5 MSO, která pokračuje v tradici Tektronix o porušování pravidel pro návrh a konfiguraci osciloskopů tak, aby lépe vyhovovaly vyvíjejícím se požadavkům uživatelů. Pro ty, kteří čtou pouze první řádky: 12bitové převodníky, 2 GHz, až 8 kanálů analog, až 64 kanálů digitálních, až 125 Mbodů / kanál paměť, obrazovka 15,6 full HD.

Tektronix navrhl řadu 5 Series MSO jako nejflexibilnější, nejvýkonnější a nejsnadněji použitelný osciloskop střední třídy na trhu. Dosud byly osciloskopy definovány s pevnými konfiguracemi – uživatel musel předem rozhodnout, kolik analogových kanálů a zda chtějí či nechtějí pevný počet digitálních kanálů. Některé nabízejí možnost přidávat digitální kanály po koupi, ale i tehdy je to fixní množství digitálních kanálů, které nelze změnit podle potřeby. V mnoha přístrojích jsou analogové a digitální kanály vzorkovány různými rychlostmi, spouštěny pomocí samostatného hardwaru a uloženy do záznamů různých délek. Řada 5 MSO nabízí modely se čtyřmi, šesti nebo osmi kanály FlexChannels – prvním rekonfigurovatelným osciloskopickým vstupem. Ve výchozím nastavení je vstupem konektor TekVPI+, který podporuje všechny sondy TekVPI, ale když je připojena nová logická sonda TLP058, vstup je převeden na 8 digitálních kanálů. Uživatel může přidat tolik logických sond, kolik potřebuje, a umožňuje tak pracovat s 8 až 64 digitálními kanály. Digitální signály jsou vzorkovány, spouštěny a ukládány stejně jako analogové signály.

Tektronix 5 Series MSO

Pro pokročilé dotykově orientované uživatelské rozhraní 5 MSO disponuje obrazovkou velikosti 15,6 palců s vysokým rozlišením (1 920 × 1 080 pixelů). Rozhraní umožňuje uživatelům přístup k ovládacím prvkům přímo přes objekty na displeji. Výsledkem je rychlejší a intuitivnější provoz spolu s mnohem větším prostorem pro sledování průběhů a korelačních signálů. Pro větší flexibilitu mohou uživatelé ovládat osciloskop pomocí myši a konvenčními ovladači na předním panelu.

Osciloskopy mají pásmo 350 MHz, 500 MHz, 1 GHz nebo 2 GHz pro 4, 6 nebo 8 analogových kanálů. Další inovací jsou 12bitové převodníky spřažené se vstupními obvody, které mají o 4,5 dB menší šum než předchozí generace. V modu HiRes je dosaženo 16bitového rozlišení. Maximální rychlost obnovy obrazovky je 500 000 průběhů/s. Nebo je zajímavá možnost výběru mezi konfigurací s LINUXem nebo s Windows10. Poslední zajímavostí otevřené architektury je odpověď na otázku „Kolik můžete mít matematických kanálů, dekodovaných kanálů nebo měřených parametrů?“ Odpověď je jednoduchá – kolik potřebujete. Přístroj lze kromě počtu kanálů libovolně upgradovat a k dispozici je i interní arbitrary generátor.

Podrobnější informace u autorizovaného partnera TEKTRONIX pro Českou republiku a Slovensko, společnost TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o. nebo na webu výrobce www.tek.com.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik