česky english Vítejte, dnes je středa 08. prosinec 2021

Termokamery a vysokorychlostní kamery pro zvýšení kvality a snížení nákladů ve výrobě

DPS 3/2018 | Měření - články
Autor: Ing. Štěpán Svoboda, SpektraVision

Anotace

Zajištění kvalitní a efektivní výroby či provozu s minimálními náklady vyžaduje důkladnou kontrolu a diagnostiku výrobních strojů i procesů. Nástroji s prokazatelnými výsledky jsou termokamery FLIR a vysokorychlostní kamery FASTEC Imaging a iX Cameras, které umožňují rychle zobrazit skryté děje i problémy.

Termokamery FLIR – bezkontaktní měření teplot

Rychlým nástrojem pro zjištění skutečného stavu strojů, zařízení a výrobních procesů je termodiagnostika – snímání teplotního pole termokamerami FLIR, od nejstaršího a největšího světového výrobce termokamer na světě. Termodiagnostika má výhodu v tom, že se jedná o bezkontaktní metodu, která se provádí za plného provozu stroje nebo zařízení. Navíc má prokazatelné výsledky ve snížení výrobních a provozních ztrát způsobených neplánovanými odstávkami a zmetkovitostí a zvyšuje spolehlivost strojů a zařízení.

Termokamery a vysokorychlostní kamery pro zvýšení kvality a snížení nákladů ve výrobě

Nejrozšířenější využití termodiagnostiky je v oblasti rozvodů elektrické energie, elektrických strojů a zařízení, mechanických strojů, ale také kontroly teplot výrobních procesů a výzkumu. Nejčastější závady jsou přehřáté elektrické spoje, přetížené stroje a zařízení, které mohou vést v nejhorším případě k požáru. Hlavně však dochází k výpadkům strojů a zařízení, což se projeví neplánovanou odstávkou a výrobními ztrátami. Díky pravidelné termodiagnostice termokamerou FLIR lze potenciální kritická místa včas odhalit a zabránit tak nemalým ztrátám.

Současná nabídka termokamer FLIR je velmi rozsáhlá a uspokojí všechny požadavky na kvalitní bezkontaktní měření teplot. Termokamery využívají nejmodernější technologie, jsou odolné, mají snadné ovládání a unikátní měřicí a obrazové funkce. Rozsah měřených teplot (až +2 000 °C) a vysoká citlivost (< 0,02 °C) umožňují využití v celé řadě odvětví, jako je elektro (kontrola rozvodů, elektro zařízení a strojů, FVE), strojírenství a mechanika (tepelné namáhání strojů a zařízení), výrobní procesy (kontrola teplot a zpracování materiálu), hutnictví (kontrola teploty taveniny) i stavebnictví (detekce tepelných mostů, vlhkostí atd.). Bezkontaktní měření teplot je obecně ztížené celou řadou faktorů, které mají vliv na přesnost měření. Proto FLIR vyvíjí a implementuje speciální funkce, které usnadňují kvalitní měření.

FLIR MSX – zvýšení kontrastu

V mnoha případech se stává, že při měření je snímaný objekt tepelně nevýrazný. Pro rychlou prostorovou orientaci při měření přišel výrobce FLIR s patentovanou funkcí MSX – multispektrální zobrazení. Funkce MSX je založena na propojení termogramu a reálného snímku z vestavěné reálné kamery v termokameře. Nepropojují se však celé obrazy, ale pouze kontury z reálného snímku do termogramu. Výsledkem je termogram s mnohonásobně vyšším kontrastem snímaného objektu. Díky funkci FLIR MSX je měření s termokamerou podstatně jednodušší a také rychlejší.

FLIR UltraMax – 4x zvýšení rozlišení

V případech, kdy dochází k ojedinělým potřebám pořízení termogramů s vyšším rozlišením, ale v drtivé většině případů dostačuje stávající rozlišení termokamery, je investice do termokamery s vyšším rozlišením diskutabilní. A právě pro podobné případy výrobce FLIR nabízí speciální funkci UltraMax, která je zcela implementována do většiny přenosných termokamer FLIR.

Termokamery a vysokorychlostní kamery pro zvýšení kvality a snížení nákladů ve výrobě 1

Díky funkci UltraMax je možné pořizovat termogramy v 4× vyšším rozlišení a s vyšší přesností měřených hodnot. Funkce UltraMax je založena jen na vlastním pohybu termokamery uživatelem, tedy nikoli na mechanickém systému pohybu snímače, který se dříve nebo později může poškodit a vyžaduje pak nákladnou opravu.

Mezi termokamery, které disponují výše uvedenými obrazovými funkcemi, patří ruční termokamery FLIR Exx (E53, E75, FLIR E85 a FLIR E95). Nabízejí vysoké rozlišení až 464 × 348 bodů, citlivost až 0,03 °C, výměnné objektivy pro široké spektrum použití s přesným automatickým ostřením s pomocí laseru, které odstraňuje možnost špatného zaostření, dálkoměr pro přesné měření vzdálenosti a v neposlední řadě velký a přehledný 4" dotykový LCD displej s českým menu, a to vše v kompaktním a odolném provedení.

Poslední novinkou výrobce FLIR jsou termokamery FLIR T5xx, (FLIR T530 a FLIR T540), které doplňují profesionální řady termokamer FLIR T6xx a FLIR T10x0 a disponují celou řadou technických inovací, které usnadňují termovizní měření. Mezi ně patří velký 4" dotykový, odolný a otočný displej v úhlu 180°, laserové ostření objektivů nebo WiFi konektivita se SmartPhone nebo tabletem pro on-line přenos obrazu a měřených dat.

Uložené termogramy nebo radiometrické videosekvence lze vyhodnotit v programech FLIR s českou lokalizací a vytvořit přehlednou zprávu z měření nebo export do Excelu pro další zpracování.

Termokamery a vysokorychlostní kamery pro zvýšení kvality a snížení nákladů ve výrobě 2

Technická úroveň a vyspělost termokamer FLIR nejsou jediné, které jsou potřebné k dosažení kvalitních výsledků v technické diagnostice. Je to rovněž zajištění kvalitního proškolení obsluhy, následné podpory a servisu. I toho je si nadnárodní výrobce FLIR plně vědom a pro zachování a zvýšení dlouhodobé spokojenosti uživatelů provádí změny nejen po technické stránce termokamer, ale také po obchodní stránce ve výběru svých partnerů.

Vysokorychlostní kamery − záznam rychlých dějů

V průmyslových provozech se běžně používají stroje s velmi rychlými a přesnými pohyby. Jejich spolehlivost a přesnost ovlivňuje kvalitu výrobku, a tedy i výrobní náklady. U rychle se pohybujících strojů (výrobní, balicí, plnicí linky, řezačky, ohýbačky, obráběcí stroje atd.) není možné provést kontrolu pouhým okem či běžnou kamerou, ale speciální − vysokorychlostní kamerou, která umožní kvalitní záznam tisíce snímků za sekundu.

Standardní koncepce vysokorychlostních kamer (samostatně kamera a připojené PC) vyžaduje externí napájení, montáž, PC atd. To je z prostorového a hlavně bezpečnostního hlediska v průmyslových provozech obtížné. Proto firma FASTEC Imaging vyvinula speciální přenosnou vysokorychlostní kameru FASTEC TS.

Kamera FASTEC TS umožňuje pořizovat záběry ve vysokém rozlišení až 2 560 x 2 048 bodů přímo „z ruky“ nebo při montáži na stativ ze vzdáleného PC či bezdrátově z tabletu. Na dotykovém LCD lze přímo na místě analyzovat pohyby stroje a provést jeho seřízení. Právě z tohoto důvodu se vysokorychlostní kamery FASTEC TS úspěšně používají v průmyslových provozech s prokazatelným přínosem ke zvýšení spolehlivosti strojů a snížení zmetkovitosti.

Pro účely výzkumu velmi rychlých dějů (obrábění, crash testy, test airbagů atd.) jsou určeny špičkové vysokorychlostní kamery iX Cameras (dříve pod označením Olympus). Na úplné špičce stojí kamery i-SPEED 7, které díky snímači s vysokým rozlišením (2 048 × 1 536 pixelů) a vysokorychlostnímu záznamu při rozlišení Full HD více než 12 000 snímků/ s (max. až 1 000 000 snímků/s), umožňují využití ve všech aplikacích bez kompromisů. Zejména v oblasti výzkumu a testování materiálů přinášejí kamery i-SPEED 7 pro své uživatele neocenitelnou pomoc při studování extrémně rychlých dějů.

Termokamery a vysokorychlostní kamery pro zvýšení kvality a snížení nákladů ve výrobě 3

Společnost SpektraVision s. r. o. jako „PREMIUM Partner FLIR“ nabízí široké spektrum pokročilých termokamer FLIR s bezkonkurenční desetiletou zárukou na snímač a dále celou řadu diagnostických přístrojů a metod, mezi které patří systémy pro nedestruktivní testování na bázi termografie (IrNDT), průmyslové vysokorychlostní kamery FASTEC Imaging, špičkové ultrarychlé vysokorychlostní kamery iX Cameras (dříve známé jako Olympus) a další diagnostické přístroje.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik