česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

Osciloskopy UNI-T UTD4000, 2 GS/s

Firma UNI-T, kterou v ČR a SK zastupuje již mnoho let společnost Tipa, uvedla v loňském roce na trh novou řadu osciloskopů UTD4000. Dvoukanálové digitální osciloskopy UTD4000 s rychlým vzorkováním 2 GS/s mají 16kanálový analyzátor, multimetr, barevný displej, USB připojení k PC a flash disku. Nejen tyto vlastnosti a vynikající poměr cena/ výkon předurčují řadu UTD4000 k použití ve výuce, na výzkumných a vývojových pracovištích, ve výrobě a při servisu elektronických zařízení.

Jednotlivé typy se liší šířkou pásma (UTD4042C – 40 MHz, UTD4062C – 60 MHz, UTD4082C – 80 MHz, UTD4102C – 100 MHz, UTD4152C – 150 MHz, UTD4202C – 200 MHz). Všechny mají barevný displej 5,7", který lze díky šikovnému tlačítku menu on/off celý využít k zobrazení signálu. Vzorkovací frekvence je vždy 2 GS/s (jednokanálová a 1 GS/s pro 2 kanály).

Rozmístění ovládacích prvků je intuitivní, uživatelsky příjemné a bylo navrženo s ohledem na jednoduchou obsluhu. Pod velkým displejem 5,7" (145 mm) v levé části přístroje se nachází vypínač, vstupní svorky multimetru a USB konektor pro připojení flash disku (USB pro připojení k PC je na zadní straně přístroje). Ovládání usnadňují funkční tlačítka F1 až F5, tlačítka CH1, CH2, REF, MATH a RUN/STOP jsou průsvitná a po stisknutí se rozsvítí. Nastavování vertikálního, horizontálního a spouštěcího systému je velice přehledné a snadno pochopitelné.

Osciloskopy

Osciloskopy řady UTD4000 nabízejí velké množství funkcí: automatické měření 27 signálových parametrů, matematické funkce (sčítání, odčítání, násobení a dělení), FFT s možností volby okna (pravoúhlé, Hanning, Hamming a Blackman), record a replay funkce, kurzorové měření, XY mód, dvojitou časovou základnu, log. analyzátor, multimetr a další funkce. Spouštěcí systém je další silnou stránkou řady UTD4000, spouštěcí módy jsou: hrana, puls, video, sklon, LA (log. analyzátor) a střídavý. Jako zdroj spouštění je možné vybrat CH1, CH2, line, EXT, EXT/5, CH1 a CH2, D0 až D15 (signály z log. analyzátoru). Dvojitá časová základna umožňuje detailní pohled na jakoukoliv část signálu. Přístroj po zapnutí nabíhá do 10 sekund, což je podstatně méně, než u některých dražších přístrojů.

16kanálový analyzátor zobrazuje digitální signály, je možné volit z logiky TTL, CMOS, ECL a uživatelsky definované. Maximální vstupní napětí je ±40 V. Na zadní straně přístroje je konektor, k němuž se připojuje logická sonda plochým kabelem. K sondě lze 20 cm dlouhými drátky přivést vstupní signály (například z pinů na základní desce). Integrovaný multimetr umožňuje přímé měření AC a DC napětí, odporu, DC proudu, testování diod a vodivosti rovnou v osciloskopu pomocí klasických měřicích hrotů jako na běžném multimetru.

Existují 3 způsoby ukládání naměřených dat: do přístroje, na USB flash disk a přímo do počítače pomocí USB kabelu. Software dodávaný k osciloskopu umožňuje analyzovat naměřená data, ukládat je, exportovat do Excelu a vzdáleně ovládat přístroj z PC pomocí funkce Far Control. Ukládat lze nastavení přístroje, oscilogramy jako bitmapy nebo křivky. Není problém rovněž uložit krátké video pomocí funkce record a následně jej přímo v přístroji přehrát pomocí funkce replay. Aktualizace firmwaru osciloskopu je velice jednoduchá pomocí USB flash disku.

V balení jsou kromě osciloskopu s napájecím kabelem dvě osciloskopické sondy, USB kabel, český a anglický manuál, CD se softwarem, logická sonda, měřicí hroty a další příslušenství. Přístroje mají rozměry 330×165×165 mm a hmotnost je 3,8 kg. Výhradním distributorem značky UNI-T pro Českou republiku a Slovensko je společnost TIPA, spol. s r. o. Pro více informací o měřicí technice UNI-T navštivte prosím stránky www.tipa.eu.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik