česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 28. březen 2024

S osciloskopy HDO6000B se počítá každý detail

DPS 4/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Kde hledat krásu? Záleží, koho se ptáte. Mnohdy ale bude schovaná právě v detailech, které by rozhodně byla škoda jen tak přehlédnout.

U průběhů zobrazovaných pomocí osciloskopu však půjde o mnohem víc než jen dojmy. Zvláště když k úspěšnému vyřešení náročného úkolu či podchycení složitého problému zpravidla vedou pouhé náznaky, které se navíc mohou vyskytovat jen občas. Jednou je může znehodnotit šum a jindy zase pohřbít samotný A/D převod. Co když se ale negativní vlivy společně „domluví“ a vnesou do měření ještě větší zmatek?

Obr. 1  (jpg)

Napájení, vestavné systémy i automobilový průmysl

Laboratorní technika by měla být partnerem, na kterého se můžeme za všech okolností spolehnout. Vždyť nám často nic jiného ani nezbývá. Při výběru nového osciloskopu hraje proto roli řada faktorů a mezi nimi též i rozlišení převodníku nebo velikost zobrazovacího panelu. Požadujete dvanáct bitů bez jakýchkoli kompromisů a výsledky na displeji, který se inspiroval u běžných notebooků? To by se mohla hodit nová generace přístrojů s vysokým rozlišením od společnosti Teledyne LeCroy představená letos v dubnu [1]. Modely rodiny HDO6000B vhodné pro práci se smíšenými signály navíc ve své třídě jako první rovněž počítají s generováním průběhů či spektrální analýzou.

A budou to právě aktuální trendy ze světa internetu věcí, vestavných zařízení či mobilních technologií, které dávají vývojářům tak zabrat. Zmíněné systémy totiž musí přicházet se stále novými funkcemi a dále přitom nezvyšovat svou spotřebu. Měření napětí, proudu a také výkonu je proto zapotřebí provádět nejen rychleji, ale i s větší přesností. Jen kdyby takové signály nebyly rok od roku menší a navíc zde neklesaly ani jejich přípustné tolerance. Návod, jak potřebné informace rozumně „vytěžit“ a následně i analyzovat, již léta přináší „High Definition“ technologie HD4096. Pravda, naprosto dokonalý není žádný způsob digitalizace. Pokud se ovšem oprostíme od tradičních systémů s osmibitovým vertikálním rozlišením a posuneme se o další čtyři bity nahoru, dostaneme se k pravdě hned šestnáctkrát blíže, a jak slibuje výrobce, „all the time“. Aby skutečnost nezůstala zahalena, pečlivě totiž volí i vstupní zesilovače s vysokým odstupem užitečného signálu od šumu a úroveň rušení si hlídá také na úrovni celé architektury.

HD není jen o pixelech

Kapacitní dotykový panel s maticí 1920 × 1080 obrazových bodů sice může odkazovat na vysoké rozlišení, nemluvě o zapojení vnějšího 4K monitoru přes rozhraní HDMI či Display- Port, ovšem zavedená technologie HD4096 bude v jádru o něčem úplně jiném. Zvláště když nové osciloskopy skupiny HDO6000B se čtyřmi analogovými vstupy, šesti porty USB 3.1 a samozřejmě i ethernetem, které mohou na stole zabírat ještě méně místa – přesněji 352 × 445 × 170 mm, dále popíšeme šířkou pásma od 350 MHz až do 1 GHz, rychlostí vzorkování 10 GS/s nebo např. pamětí o velikosti až 250 milionů bodů [2]. Bezmála deset kilogramů váhy půjde určitě poznat, trvalé rozlišení 12 bitů na obrazovce, která se z výchozí úhlopříčky 12,1 palce u starší „áčkové“ řady nyní rozrostla až na 15,6 palců, se však projeví ještě víc.

Obr. 2 (jpg)

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://teledynelecroy.com/pressreleases/document.aspx?news_id=2127&capid=107&mid=554

[2] Osciloskopy HDO6000B s vysokým rozlišením, https://teledynelecroy.com/oscilloscope/hdo6000.aspx