česky english Vítejte, dnes je středa 08. únor 2023

Jak pronásledovat vlhkost? Nejlépe s kamerou

DPS 6/2021 | Měření - články
Autor: Ing. Jan Robenek

Je to měřič vlhkosti s funkcí termokamery, nebo termokamera doplněná o schopnost vyčíslit vlhkost? V Teledyne FLIR se při popisu letní novinky MR265 přiklání spíše k prvnímu vysvětlení. Filozofii však nechme stranou. Toto příruční zařízení má být především praktickou pomůckou, protože místo dvou samostatných přístrojů pokaždé stačí zapnout pouze jeden.

mereni-1 (jpg)
Obr. 1 FLIR MR265 se na svět okolo sebe dívá nejen očima termokamery... [1]

S kontaktem i bez něj

Vlhkost jde společně s teplotou krásně dohromady a netřeba je od sebe jakkoli oddělovat. Dokonce ani v případě profesionální měřicí techniky. Podobná úvaha stála rovněž za vznikem přístroje FLIR MR265 označeného jako „Moisture Meter and Thermal Imager with MSX® “, kterým se výrobce pochlubil koncem června [1]. Jak již z popisu vyplývá, informaci o teplotě nám zde zprostředkuje teplotní kamera Lepton® s maticí o velikosti 160 × 120 bodů čítající 19 200 pixelů. Doplňková funkce digitální kamery s rozlišením dva megapixely pak umožní oba světy chytře propojit a využívat přitom režimů Thermal, Visual nebo MSX® odkazujícího na technologii „Multi-Spectral Dynamic Imaging“. Nechybí zde ani laserové ukazovátko, a pokud jde o snad primární funkci měřiče vlhkosti, může obsluha počítat jak s kontaktním, tak i bezkontaktním přístupem. Veškerá hlášení dále pohodlně vyřešíte s nástrojem FLIR Thermal Studio Suite™.

mereni-2 (jpg)
Obr. 2 …, ale vyhodnocuje též i vlhkost... [2]

Bezkontaktní způsob měření vlhkosti nabízí kvalitativní výstupy prostřednictvím zabudovaného čidla v situacích, kdy invazivnější metody nejsou buď možné, nebo by také mohly způsobit nežádoucí poškození. V opačném případě pak nastupuje odporový snímač. Možnosti měřicí techniky lze navíc rozšířit prostřednictvím šesti kompatibilních sond a senzorů, které jsou pro model FLIR MR265 k dispozici formou volitelného příslušenství, třeba jako MR08 (Hammer and Wall Cavity Probe Combo) či MR05 (Impact Pin Moisture Probe). Standardní hrotovou sondu FLIR MR02 každopádně dostanete společně s přístrojem, stejně jako stručnou příručku, USB nabíječku, kabel a šňůrku na zavěšení.

Měřením to nekončí

Novinka MR265 od Teledyne FLIR [2] představuje způsob, jak se dostat k jádru problému ještě rychleji, pracovat přitom efektivně a třeba i zlepšit komunikaci s klienty. K tomu všemu má hned vedle duálního měřicího systému dále dopomoci zobrazovací panel s úhlopříčkou 2,8 palce, odolnost pro případ pádu z výšky až dva metry, integrovaná svítilna nebo např. schopnost paměti pojmout až 15 000 snímků. Před a také po zásahu lze proto vše zdokumentovat jak v teplotní, tak i vizuální podobě, ukázat, jaké problémy byly shledány, a také doložit jejich patřičnou nápravu.

mereni-3 (jpg)
Obr. 3 … a v robustním těle o rozměrech 17,7 × 8,9 × 3,6 cm nabízí řadu dalších užitečných funkcí [2]

Teplotně citlivý systém pracuje v rozsahu od 0 °C až do +100 °C a při zobrazování výsledků nabídne celkem pět palet. Vlhkost pak zařízení v rozsahu od 7 do 30 % pro kontaktní měření vyčíslí s přesností ±1,5 %. Přísun energie zde zajistí nabíjecí baterie LiPo o kapacitě 5 400 mAh schopná pohánět přístroj o hmotnosti bezmála 400 g po dobu až deseti hodin.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik