česky english Vítejte, dnes je pondělí 26. září 2022

V R&S myslí na Bluetooth 5. A nejen to, jsou i připraveni

12.01. 2017 | Měření - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Číslo pět opět žije, jen se tentokrát posadilo za rozhraní Bluetooth®. A svou příležitost zde spatřili i výrobci měřicí a testovací techniky. Společnost Rohde & Schwarz např. rozšířila možnosti svých testerů CMW určených pro širokopásmovou rádiovou komunikaci, které tak aktuálně pokryjí i tuto novou specifikaci a podpoří nasazení Bluetooth 5 v dalších čipsetech nebo modulech.

Příslušný software zahrnuje veškeré vf testy nezbytné pro vývoj i následnou výrobu, včetně nových případů předcertifikace. Bluetooth SIG (Special Interest Group) přitom s novými prvky „low-energy“ LE míří zejména mezi aplikace internetu věcí IoT ve kterých bude hrát klíčovou roli právě nejnižší možná spotřeba. K dispozici je třeba volba umožňující zečtyřnásobit dosah spoje na základě vícenásobného vysílání dat, přičemž nová specifikace umožní práci s přenosovými rychlostmi 1 Mbit/s a také 2 Mbit/s.

Výkon, modulaci nebo ACP (Adjacent Channel Power) vysílací části zjišťujeme prostřednictvím softwarové volby CMW-KM721. Díky CMW-KS721 se zase dostáváme k měření na přijímači – jeho citlivosti nebo např. PER (Packet Error Rate). Zmíněné alternativy sice umožňují manuální provoz se spoustou nastavení a přizpůsobení parametrů, ale zapomenout nesmíme ani na doplňkový software CMWrun pro skutečně rychlé provádění veškerých nových vf testů v režimu dálkového řízení. 

Rozhodně zajímavá bude též podpora testerů CMW pro další bezdrátové a souběžně provozované technologie (GSM, ZigBee, GNSS apod.) – to vše s využitím jediného přístroje, jehož možnosti aktivujeme prostřednictvím licenčních klíčů (celá zpráva).

Více k testerům CMW zde.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik