česky english Vítejte, dnes je středa 22. březen 2023

Banksyho skartovač v rámu obrazu

24.11. 2018 | Aktuální zprávy
Autor: Radek Řezníček
BanksyShrederUvodni.jpg

Možná někteří z vás zaznamenali, že anglický streetart umělec, známý pouze jako Banksy (jeho identita je dosud neznámá), zničil v průběhu aukce svůj vlastní obraz, vydražený za 1.3M U.S. dolarů na Sotheby aukci v pátek 5. října.

Grafiti tohoto umělce, které často obsahují kritiku společnosti, jsou vytvářené sprejem a šablonou. Často opakovaný motiv Balloon girl se objevil poprvé v roce 2002 a letos se dostal do aukce na plátně. Avšak těsně po vydražení se obraz zpola skartoval skrz mechanizmus zabudovaný umělcem do rámu. Podle Banksyho mělo dojít ke kompletnímu rozřezání.

Video od umělce ukazuje přípravy zabudování mechanizmu, nicméně podle techniků obsahuje první část ukazující přípravu skartovacího zařízení v rámu několik chyb. Pojďme se tedy podívat na skartovací mechanismu z technické stránky.

Samotné nože jsou podle některých umístěné špatně, měli by být o 90° otočené, přičemž v prvních vteřinách videa je vidět ještě otočné řezné kotouče, které později nejsou nikde vidět. Taktéž ve videu Banksy drží pájku za její při práci obvykle rozžhavenou část… Video může být jenom nahrané, ale i další technické aspekty jsou zajímavé.

BanskyShreder

Váha skartovacího zařízení, tedy nožů, pohonu a motoru může být znatelná ve váze rámu a celého obrazu. Je poměrně náročné rozříznout papír statickými noži, nemluvě o malířském plátnu. Potřebujete k tom značnou sílu, a i tak hrozí shrnutí papíru před noži, které navíc mohou rezivět nebo se jinak tupit. Banksy totiž tvrdí, že sestavil skartovací rám několik let před samotnou aukcí.

Životnost mechanizmu může být další problém. Energie potřebná pro skartování, ale i pro příjem signálu pro zahájení skartování. Je pravděpodobné, že proces byl iniciován vnějším příkazem, nebo ne…? Připadají v úvahu lithiové nebo alkalické baterie, druhé jmenované jsou levnější s horšími vlastnostmi. Lithiové jsou dražší, ale je možné je získat i z nefunkčního notebooku nebo tabletu či smartphonu. Mají delší životnost, uchovávání energie a jsou i menší v poměru k alkalickým, nemluvě o dodání dostatečného proudu pro rozběhnutí motoru zatíženého odporem plátna na nožích.

Další informace jistě naleznete na mnoha stránkách, pokud jste ochotní chvíli hledat. Čerpat informace můžete z anglických článků EDN, ale více informací naleznete i na Forbes, The Gaurdian, …

radek@cadware.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik