česky english Vítejte, dnes je středa 17. srpen 2022

RS Components podpořilo soutěž mladých kybernetiků v Liberci – KyberRobot 2019

02.03. 2019 | Aktuální zprávy
Autor: Milan Klauz
obr300x225.png

Známý globální distributor průmyslových a elektronických součástek a produktů RS Components (RS) podpořil neformální kreativní soutěž KyberRobot 2019. Dvanáctý ročník této soutěže pořádala Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci (FM TUL), a zúčastnilo se jí více než osmdesát dětí ze základních a středních škol z celé České republiky.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích: Robot záchranář a Robot pomocník člověka. Do soutěže mohli vstoupit mladí kybernetici buď samostatně, nebo vytvořit malé týmy – dvou až tříčlenné. Mezi zajímavá řešení rozhodně patřil robot, který dekódoval morseovku a zaznamenával ji na pásek. Jiný zase předváděl automatizované parkování pomocí senzorů. Ukázkou pokročilého programování byl robot, umožňující mapovat terén v nepřístupných místech – například jeskyních, s následným přednesením parametrů takového terénu do grafu. Zřejmě nenáročnější úkol stál před soutěžícími s roboty – záchranáři. Na jejich díla čekala trať připomínající bludiště.

Na závěr soutěžního dne proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů kategorií v rozlehlé aule. Rozdávaly se knihy, poukázky na nákup technických výrobků či stavebnice a další užitečné dárky. Každý vítěz odešel s diplomem. Kromě zástupců Technické Univerzity Liberec, se předávání zúčastnili-li přítomní sponzoři, včetně RS Components.

Technická Univerzita v Liberci patří k předním univerzitním ústavům v České republice, které se věnují výuce a výzkumu v oblasti elektroniky, mechatroniky a informatiky. Samozřejmě spolupracuje také se známými výrobci moderních technologií, mezi které patří především výrobci automobilů a jejich subdodavatelé.

obr2_new

O společnosti RS Components

Společnosti RS Components a Allied Electronics & Automation a IESA jsou obchodními značkami společnosti Electrocomponents plc, globálního distributora, který nabízí přes 500 000 průmyslových a elektronických produktů. od více než 2 500 předních dodavatelů. Různými způsoby rozesíláme přes 50 000 balíčků denně ve 32 zemích.

Na úvodním obrázku jsou Lukáš Saska a Martin Daniel se svým výtvorem – robotickým nakladačem, na druhém obrázku je Jana Tariro Mutori z Liberce při prezentaci svého robotického pomocníka pro handicapované.

Více informací zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik