česky english Vítejte, dnes je úterý 03. říjen 2023

Náhrada tantalových kondenzátorů

MLCC nabízí výhody v podobě vynikajících vysokofrekvenčních charakteristik a krátké dodací doby.

Murata zvýšila výrobní kapacitu vícevrstvých keramických kondenzátorů (MLCC). Díky hodnotám kapacit od 1 μF do 100 μF, vynikajícím charakteristikám potlačení rušení při vysokých frekvencích, nižší impedanci, příznivým dodacím dobám a v neposlední řadě nízké ceně, jsou MLCC stále více používány jako náhrady tantalových kondenzátorů.

Náhrada tantalových kondenzátorů.jpg

V moderních elektronických zařízeních, kde se používají vysokofrekvenční digitální signály, je velice důležitá otázka potlačení rušení. Keramické kondenzátory jsou pro tuto aplikaci vhodnější než tantalové, protože při vyšších frekvencích je jejich impedance o hodně menší. Pro stejný efekt potlačení rušení stačí u keramického kondenzátoru jedna pětina kapacity tantalového, což pozitivně ovlivní cenu výrobku.

Mezi další výhody keramických kondenzátorů oproti tantalovým můžeme zmínit nižší ztrátové teplo, vysokou kapacitní stabilitu v širokém frekvenčním rozsahu, vyšší průrazné napětí a zvýšenou spolehlivost. Velkou výhodou proti tantalovým kondenzátorům je fakt, že nejsou polarizované, což pozitivně ovlivní dobu potřebnou pro osazení na tištěný spoj.

Pokud Vás tento článek oslovil, rádi Vám poskytneme další informace.

Partneři

https://eipc.org/
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik