česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 09. prosinec 2021

Relé nejen pro fény, ale i pro elektromobily

DPS 2/2016 | Součástky - články
Autor: Panasonic Electric Works

Společnost Panasonic Electric Works (PEW) je známá širokou nabídkou prvků pro automatizační techniku a její výrobky lze najít prakticky v každém oboru. Relé nebo konektory od PEW lze nalézt ve spotřebičích, jako jsou fény, lednice, pračky, s nejvýkonnějšími modely se pak setkáte v hybridních automobilech i elektromobilech.

Záběr firmy PEW je velmi široký a její výrobky prosluly kvalitou a spolehlivostí, takže se na ně lze v provozu vždy stoprocentně spolehnout. Velké modely relé patří na trhu k nejvýkonnějším vůbec, miniaturní relé zase překvapí vskutku malými rozměry a výkonovou škálou spínaných proudů. Proto si každý jistě najde pro svou aplikaci vhodné relé.

Mechanické a elektronické spínání

V portfoliu PEW najdeme relé klasická, se spínacími kontakty pro široký rozsah spínaných napětí i proudů. K mání ale jsou i provedení elektronická, kde spínaný obvod ovládá elektronika pomocí optočlenu a zaručuje tak galvanické oddělení ovládacího obvodu od spínaného, který je ovládán výkonnými tranzistory MOSFET. Tato relé patří na trhu mezi nejmenší a nejspolehlivější. To proto, že v nich nejsou použity žádné mechanické prvky. Variabilita ovládacích napětí a proudů je velmi široká, k dispozici je spousta výkonných modelů lišících se velikostí a provedením propojovacích vývodů.

Obr. 1 Průvodce pro nalezení vhodného relé podle zadávaných požadavků pro iOS a Android

Elektromechanická relé jsou dodávána v několika řadách:

 • Signálová relé se spínacími proudy do 2 A charakterizuje možnost nasazení pro spínání řídicích signálů. V této řadě najdeme vícero typů lišících se provedením patice. Všechny jsou určeny pro instalaci do desek s plošnými spoji (DPS).
 • Výkonová relé nad 2 A nacházejí typicky své uplatnění v napájecích zdrojích, jsou tu i relé s proudovou zatížitelností do 120 A. Tato řada má širokou variabilitu modelů.
 • Mikrovlnná zařízení (vysokofrekvenční relé a koaxiální spínače). Zde jsou různé typy a provedení odpovídající účelu pro montáž do DPS pájením i pro osazování povrchovou montáží s pájecí vlnou – SMD, se svorkovými i speciálními konektory.
 • Automobilová relé se dělí do několika podskupin:
  • jednoduchá nebo dvojitá relé, montáž Pin-in-Paste nebo SMT osazováním,
  • mini ISO a mikro ISO relé pro vestavbu,
  • pro vysoké proudové zatížení nebo typy s aretací,
  • řada EV pro vysoké proudy a pro odpínání vysokých stejnosměrných zátěží.
 • Bezpečnostní relé. Relé Panasonic s nuceně vedenými kontakty podle EN50205 se používají pro bezpečnostní automatizační zařízení, výtahy a železniční techniku. Speciální konstrukce spojuje kontakty tak, aby mohly být detekovány poruchy typu svaření kontaktů. To umožní zastavit automatizovaný proces a slouží k ochraně lidí před zraněním nebo před poškozením stroje.

Bezkontaktní spínací relé PhotoMOS

Dodávají se v široké variabilní řadě především pro umístění do DPS pájením i povrchovou montáží SMD. Jsou charakterizována dokonalým oddělením spínaného a ovládaného okruhu optočlenem, velmi dlouhou životností (lze použít pojmu nekonečná, protože většinou přežijí morální věk zařízení, ve kterém jsou nasazena), stejným odporem v sepnutém stavu, a to po celou dobu životnosti. Nevadí jim vibrace i náročné provozní podmínky, proto jsou k dispozici i v provedení pro automobilový průmysl.

Obr. 2, 3

Speciální relé v pevné fázi (SSR)

Některé typy v provedení puk je možné osadit i na chladič. Většina z nich disponuje signalizací sepnutí pomocí LED. Ovládána jsou a spínají stejnosměrné napětí. Vyrábějí se ve variantách do 10 nebo 40 A, pro napětí 100 až 600 V.

Relé PEW splňují řadu evropských deklarací. Typicky jde o nařízení ELV (Directive 2000/53/EC), RoHS (Directive 2002/95/EC), WEEE (Directive 2002/96/ EC), REACh (Regulation EC 1907/2006) a PFOS (Directive 2006/122/EC).

Pro každou vaši aplikaci lze nalézt u PEW vhodný druh odpovídajícího relé. Společnost dodává dostatek materiálů ve formě podrobných katalogů, které s výběrem pomohou. Je tu ale i velmi šikovná alternativa:

Pomocník pro výběr relé PhotoMOS

Najít vhodné relé pro danou aplikaci představuje někdy složitou část návrhu projektu. Panasonic proto především pro návrháře a servisní techniky dodává zdarma program PhotoMOS Selector Guide pro iOS nebo Android. Jde o pomocníka pro výběr vhodného relé.

Můžete tak vyhledávat relé typu PhotoMOS a nastavovat parametry vyhledávání podle provedení kontaktů, maximálního spínaného napětí, proudu a přechodového odporu v sepnutém stavu, výstupní kapacity v rozepnutém stavu, dle izolačních schopností (elektrické pevnosti), balení nebo provedení pro montáž do DPS pájením THT nebo povrchovou montáží SMD. Obrovskou výhodou aplikace je vzájemné ovlivňování nastavovaných parametrů. Pokud tedy vyberete relé pro montáž SMD se spínaným stejnosměrným napětím nad 400 V a maximálním průchozím odporem v sepnutém stavu pod 5 Ω, pak vám vyjde, že k dispozici je jeden model se spínaným proudem do 350 mA. Jeho parametry a nákres si pak můžete nechat zobrazit. Vybraná relé si můžete ukládat mezi favority, abyste už úspěšně vyhledaná nemuseli hledat znovu.

Co si zaslouží pochvalu, je sekce „What is?“ neboli „Co znamená?“. Některé odpovědi vás navedou přímo na související webovou stránku. Najdete tu pojmy jako aplikace pro automotive i princip činnosti PhotoMOS a mnohé další.

Tuhle aplikaci byste si určitě neměli nechat ujít!

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik