česky english Vítejte, dnes je středa 08. prosinec 2021

TouchXpress – jednoduché řešení dotykových kapacitních snímačů

DPS 2/2016 | Součástky - články
Autor: HT-Eurep Electronic

Přední světový výrobce integrovaných obvodů společnost Silicon Labs uvádí na trh obvody pro dotykové ovládání. Jedná se o technologii TouchXpress založenou na principu kapacitního snímání. S tímto řešením odpadá složitý vývoj firmware a všechny parametry kapacitního snímání mohou být nastaveny pomocí jednoduchého grafického uživatelského rozhraní. Značným způsobem tak dokáže zjednodušit návrh a urychlit uvedení výsledného produktu na trh.

Silicon Labs se orientuje a vyniká v oblasti technologií s nízkou spotřebou. Touch- Xpress není výjimkou, v aktivním režimu má odběr 200 μA a v režimu sleep 1 μA. Oproti jiným řešení také odpadá nutnost použití externích rezistorů a kondenzátorů. Dalším důležitým parametrem je odstup signálu od šumu: SNR 270:1 a odolnost proti externím vlivům, jako jsou vlhkost, kapající voda a pot. Dokáže tak úspěšně nahradit mechanické spínače, eliminovat poruchy spojené s jejich požíváním a u bateriově napájených aplikací prodloužit jejich životnost.

TouchXpress – jednoduché řešení dotykových kapacitních snímačů

Aktuálně má Silicon Labs dvě provedení. První je CPT007B se 7 vstupy pro kapacitní snímače a výstupy GPO. Druhé provedení je pod označením CPT112S. Má 12 vstupů s I2C výstupem a navíc podporuje i funkci Slider. Oba dva obvody jsou v pouzdru QFN o velikosti 3 × 3 mm. Samozřejmostí je dostupnost vývojových kitů a podpora v podobě zdarma dostupného vývojového software.

Tyto obvody najdou své uplatnění hlavně v aplikacích IoT, SmartHouse, kontrolních panelech, dálkových ovládáních, bílé technice, zdravotnických zařízeních, spotřební elektronice a ovládání světel.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik