česky english Vítejte, dnes je pátek 03. prosinec 2021

Internet věcí u vás doma: přehled konektorů Molex pro IoT řešení

DPS 3/2018 | Součástky - články
Autor: Farnell element14

Internet věcí, zkráceně IoT (Internet of Things), tvoří vše, co je připojeno do sítě, ať už kabelem, nebo bezdrátově. Zařízení IoT pracují nezávisle a plní všechny svoje úkoly. Prostřednictvím prvků IoT můžeme ovládat a monitorovat veškeré spotřebiče a zdroje, ať už jde o domácnost, auto, životní prostředí, firmu, nebo dokonce městskou infrastrukturu. Tato konektivita – která je možná díky široké paletě moderních součástek a kabelových i bezdrátových protokolů – umožňuje konstruktérům vytvářet „inteligentní“ zařízení.

Co pro nás IoT znamená?

Mnoho příkladů zařízení připojených do sítě najdeme v oblastech, kde probíhá obzvláště rychlý technologický vývoj, a to zejména díky dostupnosti a nízké ceně pokročilých obvodů umožňujících detekci a odesílání dat, jako jsou hry, zábava nebo fitness a péče o zdraví. Síť se každý den rozrůstá o další a další připojená zařízení: telefony, auta, budovy nebo malé snímače monitorující různé fyzikální veličiny a odesílající data do obrovských databází. Podle odhadů dosáhne v roce 2020 počet připojených zařízení 25 až 50 miliard.

Obr. 1

Nelze pochybovat o tom, že tato technologie bude přínosem pro každého – ať už se jedná o teplou podlahu v kuchyni, když jste zrovna doma, nebo šálek horké kávy připravený pár sekund poté, co vyjdete ze sprchy. IT řešení pro domácnost mohou přinést i finanční úspory například tím, že vyvažují spotřebu energie na vytápění a ventilaci podle vašeho přání.

Abychom mohli takovou síť vytvořit a zapojit do ní všechny ty „věci“, které nám usnadňují každodenní život, potřebujeme lidi, kteří se orientují v technice. Právě toto je role konstruktérů, kteří vytvářejí komplexní elektronická řešení. Dnešní kutilové s technickými zkušenostmi také mají k dispozici součástky, s nimiž si mohou splnit svůj sen o inteligentní, funkční a ekonomicky úsporné domácnosti.

Pro správnou funkci zařízení IoT musíme vzít v úvahu určité základní složky, jako jsou výkon, komunikace nebo datová úložiště (sloty pro paměťové karty), a to již ve fázi návrhu. Zde přichází na scénu společnost Molex, která nabízí komplexní podporu pro zařízení IoT v podobě nabídky konektorů, zástrček, zásuvek a antén pro internet věcí.

Obr. 2, 3, 4

Společnost Molex nabízí široký sortiment konektorů deska−deska pro vysokorychlostní aplikace s vysokou hustotou a výkonem. Konektory přináší miniaturizaci projektu, protože umožňují stohovat desky plošných spojů na sebe.

Kategorie IoT: komunikace I/O

Č. dílu.: 505660-0620

Miniaturní konektor deska−deska, povrchová montáž, vodorovný konektor, 6 výstupů, rozteč 0,15 mm, výška 0,6 mm, šířka 2,0 mm

Kategorie IoT – komunikace I/O

Miniaturní 2mm konektory umožňují přenos nízkonapěťových signálů mezi deskami PCB a lze je proto použít ve všech „přenosných“ elektronických zařízeních, jako jsou chytré hodinky, tréninkové záznamníky, zdravotnické přístroje, hlasoví asistenti, navigace apod.

Kategorie IoT: napájení

Konektory Mini-Fit jsou určeny k použití v řídicích prvcích, kde je třeba ovládat výkonnější spotřebiče jako osvětlení, topení apod.

Č. dílu: 26-01-3115

Dvojitý konektor Mini-Fit (samice) se 4 výstupy; max. kapacita pozlacených kontaktů je 13 A.

Č. dílu: 39-01-2045

Dvojitý konektor Mini-Fit (samec) se 4 výstupy; max. kapacita 13 A, pozlacené provedení.

Kategorie IoT: komunikace I/O + napájení

Č. dílu.: 104249-0810

Hybridní konektor SMT (samice) deska– −deska, rozteč 0,8 mm, výška 0,75 mm, 4 napájecí konektory a 4 signálové konektory.

Č. dílu: 104250-0820

Hybridní konektor SMT (samec) deska− –deska, rozteč 0,8 mm, výška 0,75 mm, 4 napájecí konektory a 4 signálové konektory.

Výše uvedené konektory slouží k zapojování desek PCB a umožňují přenos napájecího signálu spolu se 4 komunikačními signály. Konektory zaručují trvanlivost a stabilitu spojů. Jsou určeny k použití ve všech IoT řešeních v následujících oblastech: životní prostředí, vodní zdroje, průmysl, výroba, doprava, energetika, města, budovy, obytné prostory a zdravotnická zařízení.

Č. dílu: 505070-0620

Miniaturní konektor deska−deska, povrchová montáž, vodorovný konektor, 6 výstupů, rozteč 0,15 mm, výška 0,6 mm, šířka 2,0 mm; v případě povrchové montáže rozteč pouze 0,15 mm, výška 0,5 mm a malá šířka 2 mm.

Č. dílu: 105450-0101

Konektor USB 3.1 typu C, plně stíněný, vhodný pro povrchovou montáž, s pozlacenými kontakty, které zaručují spolehlivý spoj po řadu let.

Konektor USB typu C je velmi rozšířený u nejnovějších špičkových smartphonů od předních výrobců a v budoucnu se stane průmyslovým standardem ve spotřební elektronice, ať se nám to líbí, nebo ne. Lze jej použít pro nabíjení i pro přenos dat u přenosných zařízení.

Kategorie IoT: bezdrátová komunikace

Antény jsou okna do světa elektroniky. Právě ony umožňují spojení se sítí prostřednictvím přenosu přes GSM/WIFI/ Bluetooth/Z-Wave/Zigbee. Konstruktéři přenosných elektronických zařízení by měli věnovat pozornost především miniaturní anténě 2,4 GHz.

Č. dílu: 146185-0050

Vícepásmová anténa pro frekvence 892 MHz, 1,9 GHz, 4,5 GHz v rozsahu 824–960 MHz, 1,71–2,7 GHz, 3–6 GHz a zisku 4,2 dBi. Kompatibilní se zařízeními vybavenými technologií GSM/WLAN. Je ohebná, tenká a přilnavá, a proto ji lze snadno upevnit na libovolný povrch nepravidelného tvaru. Šířka 15 mm, délka 85 mm, délka kabelu 50 mm

Č. dílu: 47948-0001

Miniaturní anténa (3 x 3 x 4 mm) se střední frekvencí 2,4 GHz, impedancí 50 ohmů, ziskem 3 dBi a max. výkonem 2 W. Součástka pro povrchovou montáž do zařízení s komunikační technologií Bluetooth, WLAN a Zigbee. Obr. 2 Obr. 3 Obr. 4

Kategorie IoT: záznam dat

Obrovské objemy dat zaznamenávaných ze snímačů lze zasílat on-line na server nebo ukládat a prezentovat ve formě výsledků až po zpracování. Paměťové karty představují vynikající řešení pro místní zálohování dat v případě výpadku sítě nebo katastrofických událostí.

Obr. 5

Č. dílu: 502570-0893

Slot pro paměťovou kartu microSD pro povrchovou montáž, rozteč pinů 1,1 mm, typ Push-Push.

Výše uvedený zlomek nabídky společnosti Molex ukazuje, jak skvělý sortiment produktů mají k dispozici konstruktéři zařízení IoT. Amatéři a kutilové by měli při objednávce věnovat pozornost rozměrům konektorů; např. součástka 505070-0620 má rozteč pinů 0,15 mm. Doma je velmi obtížné použít konektor tohoto typu na desce PCB a pájet jej bez zkratu. Doporučujeme se blíže podívat na nabídku společnosti Molex, kde najdete produkty pro každého a která vás z hlediska inovací může kdykoli překvapit.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik