česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

Chytrá řešení s konektory

DPS 2/2011 | Součástky - články
Autor: Würth Elektronik

Efektivní a levné propojení desek s plošnými spoji – použití konektorů ZIF

ZIF (Zerro Insertion Force) konektory jsou dnes hojně využívány pro připojení ohebných pásových vodičů FFC (Flat Flexible Cable) nebo také FPC (Flexible Printed Circuit) na DPS (připojení displejů, klávesnic apod.). Tento způsob připojení však umožňuje propojit také dvě desky DPS, pomocí standardně vyráběných FFC pásků. ZIF konektory se vyrábějí ve vertikálním i horizontálním provedení. V horizontálním provedení pak máte ještě možnost výběru varianty s kontakty umístěnými v kontaktní štěrbině nahoře nebo dole. U pásků s kontaktními ploškami na obou koncích máte možnost výběru kablíku s ploškami na stejné nebo obrácené straně. Na obr. 1 jsou naznačeny různé možnosti propojení desek. Volbou typu kablíku máte vždy možnost použít jen jeden typ konektoru a redukovat tak při výrobě počet skladových položek.

ZIF konektory a FFC kablíky vyrábí firma Würth Elektronik v roztečích 0,5 mm a 1,0 mm. FFC kablíky jsou dodávány jako katalogové součástky v několika standardních délkách. Elektrický odpor <0,33 Ω/m umožňuje kablíky použít i pro napájení zařízení, proudová zatížitelnost je 0,5 A na jeden pin pro rozteč 0,5 mm a 1,0 A pro rozteč 1,0 mm.

Obr. 1 Příklady použití ZIF konektrrů a FFc kablíků při propojování PCB

Obr. 1 Příklady použití ZIF konektrrů a FFc kablíků při propojování PCB

Máte málo místa a hodně vodičů? Použijte WR-TBL!

Dvouřadé svorky WR-TBL můžete s výhodou použít tam, kde jste např. z důvodu bezpečnostních norem nebo kvůli dostatečnému naddimenzování průřezu vodiče nuceni použít svorky s větší roztečí a kde již nemáme možnost zvětšovat pro jednořadou svorkovnici rozměr DPS. Dvouřadé svorky můžeme nabídnout jak v nasouvacím provedení, tak v provedení pro přímé připojení vodiče pod šroubek v několika roztečích.

Bez názvu

Dalším tipem mohou být nasouvací svorky s inverzními kontakty. Svorky se obvykle používají v provedení vidlice na DPS a konektor s dutinkami na vodič. Tato konfigurace však nesplňuje požadavky na ochranu před nebezpečným dotykem živých částí, pokud je nebezpečné napětí na desce a jsou v provozu situace, kdy není připojen kabelový konektor, potom je dobrou volbou právě řada svorek WRTBL 3075 + 3485 s inverzními kontakty tj. konektory na DPS s dutinkou, vidlice s kolíky na kabel.

Pro podrobnější informace kontaktujte Würth Elektronik

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik