česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

Průmyslové konektory HARTING pro desky plošných spojů

HARTING je renomovaný německý výrobce konektorů pro průmyslové aplikace. Jeho řešení naleznete na místech, kde kvalita, odolnost a dlouhodobá životnost jsou základem úspěchu.

Nevadí jim vibrace a rázy v kolejové dopravě, horko průmyslových hal ani mráz a déšť na telekomunikačních stožárech. Slouží v energetice i zdravotnictví.

Obr. 1 Princip uchycení průmyslového konektoru přes panel na desku PS

Obr. 1 Princip uchycení průmyslového konektoru přes panel na desku PS

Těžké průmyslové konektory

Silné kabely zakončené robustními kovovými kryty HAN mohou být propojeny přímo na desky plošných spojů. Stačí DPS osadit adaptéry a vložky konektorů speciálními dvojkontakty. Deska se pak snadno namáčkne na zadní stranu konektoru a vznikne tak opakovaně rozebíratelné spojení. Adaptérů je několik typů a slouží pro většinu vložek a modulů s kontakty na 10, 16 a 40 ampér.

Obr. 2 Barevné rozlišení standardních a NFF „nehořlavých“ DIN konektorů

Obr. 2 Barevné rozlišení standardních a NFF „nehořlavých“ DIN konektorů

Push Pull konektory

Push Pull konektory mají odolnost průmyslových konektorů – např. stupeň krytí IP65, ale svým vzhledem, provedením i pestrou nabídkou datových, napájecích i optických vložek slouží spíše jako interface kabel-deska pro přístroje. Přístrojová část se připojuje většinou klasickým pájením.

Obr. 3 Har bus

Obr. 3 Har bus

DIN konektory

Za zdůraznění stojí nový materiál použitý na plastové tělo konektoru, jehož nehořlavost a nekouřivost jsou označeny F1 a I2. Tím splňuje přísné požadavky francouzské železniční normy NFF 16-101, která testuje toxicitu i za ztížených podmínek jako jsou požáry na místech s omezenými možnostmi úniku, například v tunelech.

DIN 41 612 konektory s NFF certifikátem existují ve variantě pro pájení a press-in montáž na straně desky a pro krimpování a fastony na straně kabelu. Technicky jde o řady 2B, 2C, B, C, D, E, F, H, M a R.

Obr. 4 Har-Flex, novinka pro letošní rok

Obr. 4 Har-Flex, novinka pro letošní rok

DIN konektory nabízí HARTING i se standardním materiálem a materiálem pro SMC, který má CTI 400 (zvýšená odolnost proti zkratu mezi piny).

Pro DIN konektory tedy HARTING nabízí tři způsoby zakončení do DPS – press-in, wave a reflow soldering.

Rozměrově konektory sahají od moderních krátkých verzí 3B a 3C o aktivní délce 3 cm (ve verzi bez montážních otvorů) až po speciální pětiřadé Har-bus se 160 kontakty.

Nové řady 3B a 3C konektorů typu DIN 41612 jsou ideální pro použití v malých deskách plošných spojů. Jsou k dispozici v provedení s i bez flange (postranních montážních otvorů), čímž umožňují další úsporu místa, v pájecí, SMC a press-in verzi zakončení.

Obr. 5 Plug TCa, Push-pull a metrický konektor

Obr. 5 Plug TCa, Push-pull a metrický konektor

har-flex

Nová řada har-flex od HARTINGu nabízí prostorově úsporné a zároveň odolné DPS konektory pro většinu boardto- board a board-to-cable aplikací. Budou k dispozici ve 48 různých délkách, ve verzích od šesti do sta kontaktů. Rozteč kontaktů 1,27 mm je předurčuje pro SMT montáž. Vysokou mechanickou stabilitu zajišťuje robustní SMT uchycení na desku.

Pro mezaninové aplikace existují ve čtyřech výškových variantách od 8 do 14 mm rozteče desek.

TCA konektory

HARTING vyrábí AdvancedMC, Plug a napájecí konektory. Pro rozšířenou spolehlivost a nižší náklady na montáž se rozhodl pro press-in provedení a další konstrukční zlepšení.

Nově nabízí Plug konektor, který nahrazuje zakončení typu card edge se zlatými ploškami pro AdvancedMC a MCH moduly. Výsledkem je dvojdílné spojení se značně zvýšenou spolehlivostí v kontaktu. HARTING plug-in konektor také pomáhá snižovat výrobní náklady u AdvancedMC modulů. Deska plošných spojů nemusí být pozlacena a sníží se i náklady na kontrolu.

har-mik® konektory

Miniaturní D-konektory HARTING v rozteči 1,27 mm se nazývají har-mik®. Jsou předepsané v mnoha aplikacích typu kabel – deska PS pro svoji prostorovou úspornost a rychlý přenos dat. HARTING proto tuto řadu průběžně rozšiřuje, např. o pravoúhle vyvedené female konektory typu Bellows SMC ve velikosti 20, 50 a 68 kontaktů.

Obr. 6 Speciální aplikace Har-mik konektoru do průmyslového krytu. Slouží v bruselských tramvajích jako servisní vstup k informačnímu systému pro cestující

Obr. 6 Speciální aplikace Har-mik konektoru do průmyslového krytu. Slouží v bruselských tramvajích jako servisní vstup k informačnímu systému pro cestující

D-Sub SMT – snadná montáž, velká odolnost a spolehlivost

HARTING má širokou nabídku D-sub konektorů včetně HD a filtr provedení, či combo vložek se silovými, vysokonapěťovými, koaxiálními a pneu kontakty. Také rozšiřuje svoji řadu pravoúhlých D-Sub konektorů pro SMT montáž. Jsou vhodné jak pro reflow proces, tak vacuum pick-and-place systémy.

Obr. 7 D-sub SMT konektor. Robustní boční panely zlepšují mechanické vlastnosti, např. pevnost proti vytržení kabelem.

Obr. 7 D-sub SMT konektor. Robustní boční panely zlepšují mechanické vlastnosti, např. pevnost proti vytržení kabelem.

Nabídka HARTINGu v oblasti konektorů pro plošné spoje je širší. Nepadla zde například zmínka o IDC (SEK) a metrických konektorech, minicoaxech, kruhových M12 i RJ konektorech, nyní již pro rychlosti do 10 GHz. Bližší informace lze nalézt na webu nebo přímo na české či slovenské pobočce. Kontakty jsou na www.harting.cz.

HARTING s.r.o.,

Mlýnská 2, 160 00 Praha 6

tel. +420 220 380 454,

fax. +420 220 380 451

www.harting.com

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik