česky english Vítejte, dnes je sobota 20. leden 2018 Přihlásit E-archiv Speciály Ukázkové číslo Předplatné Kontakt

Silent Switcher aneb tichý může být i měnič

14.07. 2017 | Součástky - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Spínané zdroje máme již podvědomě spojené s rušením. Dokážeme je sice v rozumné míře potlačit, nicméně stále bude co zlepšovat. Ve společnosti Linear Technology (Analog Devices) jdou na to přes chráněnou architekturu nazvanou Silent Switcher s číslem dva a názorně vše předvádí přímo na obvodu LT8609S – 2 A synchronně snižujícím spínaném regulátoru se vstupním rozsahem od 3 V do 42 V a podporou špičkových odběrů až do 3 A.

V zásadě se bude jednat o dvě interní kapacity doplněné další dvojicí pro vývod INTVcc a Cbst s nimiž výrobce přímo v pouzdru minimalizuje plochu problematických smyček. Pod výrazným omezením rušivých projevů se z hlediska EMI / EMC rovněž podepisuje celková vnitřní konstrukce s nedílnou zemní plochou spolu s nasazením měděných sloupků – jinak též dobře ošetřené hrany signálu. Výsledek již není tak citlivý na naše rozvržení desky plošného spoje a snižuje proto riziko nevhodného návrhu dokonce i v případě „pouhých“ dvou vrstev DPS.

Kmitočtově se pohybujeme od 200 kHz až do 2,2 MHz, přičemž volitelně též využijeme práce v rozprostřeném spektru. Pro převod mezi 12 V vstupem a 5 V výstupem pak výrobce při zatěžovacím proudu 1 A stanovuje účinnost na více než 93 procent. V rámci možného nasazení se nabízí automobilový průmysl se všemi jeho trvale zapnutými systémy, kdy baterii klidový odběr na úrovni 2,5 μA zase tolik nepřitíží. Pouzdro typu LQFN se 16 vývody měří jen 3x3 mm (celá červnová zpráva).

silent-switcher

Více informací k obvodům LT8609S naleznete přímo na stránkách LT.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik