česky english Vítejte, dnes je neděle 17. leden 2021

Nepostradatelné v antistatice: ionizátory

DPS 5/2014 | Výroba - články
Autor: Jaroslav Růžička, P2J Technology

Ionizace vzduchu

Oblast antistatiky je v průmyslu již notoricky známá. Co se týká ionizace vzduchu, řekněme, že je běžně užívána. Kdo se potýkal s problematikou výroby i přes bezchybné zavedení antistatických zásad, bezpochyby byl informován o výhodách a efektivitě ionizace vzduchu.

„Bez ionizace bychom to tu mohli zavřít …“

Nepostradatelné v antistatice ionizátory 1.jpg

Ionizace vzduchu pomohla mnoha výrobním firmám z bezvýchodné situace. „Při změně dodavatele dílů jsme začali mít problémy s velkým podílem reklamací způsobených statikou. Situace se zhoršovala hlavně během suchých dní, zadavatel zakázky hrozil vypovězením smluv. Šlo pouze o použití jiných krycích obalových materiálů, které se dostávaly na výrobní linku. Nevěděli jsme si rady, až po odborném poradenství jsme kritická místa výrobní linky opatřili pěti ionizačními tyčemi a bylo po problému. Řešení nebylo nákladné a bylo rychlejší než další změna dodavatele. Bez ionizace vzduchu jsme to tu mohli zavřít,“ vzpomíná ESD koordinátor východočeské firmy.

Princip ionizace

Ionizace spočívá ve vytváření oddělených nábojů v molekulách plynů vzduchu. Vyskytuje-li se v pracovním prostředí elektrostatický náboj, je neutralizován přitažením nábojů opačné polarity z ionizovaného vzduchu. V žádném případě ionizace nenahradí uzemnění osob ani další požadavky na uzemnění vybavení v EPA (Electrostatic protected area).

Nepostradatelné v antistatice ionizátory 2.jpg

Ionizátory SunJe Hi-Tek

Historie společnosti SunJe Hi-Tek sahá až do roku 2000. Specializuje se na vývoj, výrobu a prodej průmyslových ionizátorů a pořádání odborných ESD seminářů.

Ionizátory SunJe Hi-Tek jsou vysoce ceněny pro své kvalitní provedení, možnost programování i centrální řízení přes PC nebo PLC. Vyznačují se například samočisticí funkcí k čištění emitorů (elektrod), uzamčení nastavení pomocí klíče, dálkovým ovládáním, vyvážením iontů 2 V, alarmy pro upozornění obsluhy, že ionizace neprobíhá tak, jak je naprogramováno, apod.

Pro uspokojení všech požadavků je v nabídce široká škála ionizačních zařízení: 6 typů ionizačních tyčí, stolní i nadhlavní ionizátory, ionizační trysky i servisní pistole.

Nepostradatelné v antistatice ionizátory 3.jpg

Příslušenství

K dispozici je také volitelné příslušenství, jako jsou například odolnější emitory z trvanlivější slitiny.

K ionizační trysce lze zakoupit různě tvarované nástavce. Celkem je na výběr z 6 tvarů o různých délkách, což výrazně zpřesňuje proudění ionizovaného vzduchu, a tím zvyšuje efektivitu ionizace.

Samozřejmostí jsou také náhradní díly, výměnné filtry, emitory apod.

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik