česky english Vítejte, dnes je neděle 29. leden 2023

Novinky firmy Fuji

DPS 1/2014 | Výroba - články
Autor: Tomáš Petřina, AMTECH

SmartFAB – Modulární víceúčelový automatický stroj

Většinu z různých elektronických komponentů používaných na deskách plošných spojů lze osadit na DPS použitím standardních SMT procesů. Nicméně stále existuje mnoho produktů, které vyžadují velké, odd-form nebo through hole komponenty, které nemohou být zpracovány standardním SMT montážním zařízením. Tyto komponenty jsou většinou osazovány ručně v pozdější fázi výroby. Tento typ ruční montáže je velmi náročný na personál a udržení konzistentní kvality vyráběných produktů. Z tohoto důvodu existuje silná poptávka po automatizaci těchto procesů.

Novinky firmy Fuji 1

Fuji SmartFAB automatizuje ruční montážní práce při dosažení vysoké produktivity spolu s vysokou kvalitou.

SmartFAB je mnohem víc než jen speciální osazovací stroj, a jak název napovídá, je to skutečně mnohostranný montážní stroj. SmartFAB podporuje různé typy osazovaných součástek, jako jsou radiální komponenty, axiální komponenty, komponenty v tyčových zásobnících, tray palety a miskové zásobníky, a dokáže osazovat velikosti komponentů od 1 608 (0603") až 190 × 190 mm, s výškou až 110 mm a hmotností až do 200 g.1)

Stroj je vybaven různými standardními tryskami a mechanickými kleštěmi pro manipulaci s komponenty. Automa- tická výměna nástrojů v průběhu výroby umožňuje podporu různých aplikací. Vedle standardních nástrojů jsou k dispozici také custom nástroje.

SmartFAB není omezen pouze na montáž elektronických součástek, je také schopen procesů, jako jsou dávkování lepidla (dispensing), šroubování, výroba solárních panelů, selektivní pájení atd.

Firma Fuji je u nás známá zejména jako výrobce řady strojů NXT vyznačujících se kompaktností, modularitou, flexibilitou a rychlostí. Tuto koncepci Fuji zachovalo i v řadě SmartFAB. Kompaktnost, modularita a dlouholeté zkušenosti s výrobou osazovacích strojů, které model SmartFAB odlišují a činí jedinečným segmentem na trhu.

Novinky firmy Fuji 2 Novinky firmy Fuji 3

Fuji NXT III

Fuji Machine Mfg. Co., Ltd., představuje novou generaci osazovacích strojů NXT III. Nejnovější (třetí) generace NXT III nabízí mnohá vylepšení stroje, kterého se za 10 let celosvětově vyrobilo a dodalo více než 42 000 kusů.

Jedná se zejména o: zlepšení produktivity pro všechny velikosti komponentů díky rychlejšímu XY robotu, rychlejší podavače, novou součástkovou kameru „flying vision”. Z osazovacích hlav je to zejména nejrychlejší nabízená osazovací hlava H24 s výkonem 35 000 osazených součástek za hodinu v 1 modulu, což je zvýšení rychlosti o 35 % oproti generaci NXT II.

NXT III nabízí také kvalitu, která udává tempo celému elektrotechnickému průmyslu2). Zvýšením tuhosti stroje a dalším vyladěním servového řízení a technologie rozpoznávání se Fuji podařilo dosáhnout přesnosti osazení malých čipových součástek +/–25 μm (3σ, Cpk 1.00)3). Tato úroveň preciznosti znamená dobrou připravenost pro budoucí výzvy v osazování. NXT III dokáže osadit jak v současnosti nejmenší používanou součástku o velikosti 0402 mm, 1005", tak i jejího nástupce mířícího na trh, 03015 mm.

Novinky firmy Fuji 4

Uživatelské prostředí stroje je další vylepšenou oblastí. Trhem dobře přijaté grafické uživatelské rozhraní první generace NXT, chválené pro jeho jednoduchost a intuitivnost na bázi piktogramů. Toto rozhraní bylo doplněno o dotykové panely, které zrychlují celkové zacházení, a tím zvyšují produktivitu.

NXT III si zachovává kompatibilitu se stroji NXT II a většina nástrojů, osazovacích hlav, trysek, jednotek zacházejících s platy, podavačů, vozíků, automatických čističů osazovacích hlav tak může být použita.

Pro další informace navštivte web výrobce, kontaktujte distributora a nebo sledujte Fuji na youtube.com.

http://nfa.fuji.co.jp/e/

http://amtech.cz

1) Některá omezení se mohou vztahovat k velikostem a hmotnostem uvedeným výše.

2) Průzkum společnosti FUJI April 2013.

3) Měřeno v optimálních podmínkách.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik