česky english Vítejte, dnes je pondělí 06. únor 2023

Plošné spoje tištěné na inkjetové tiskárně

DPS 1/2014 | Výroba - články
Autor: Redakce

Výzkumní pracovníci z Georgia Tech, University of Tokio a Microsoft Research vyvinuli novou metodu, která umožňuje zhotovit tištěné spoje rychle a levně tak, že jsou tištěny na běžně dostupné materiály na inkjetové tiskárně. S běžným vybavením si tak může každý vyrobit funkční plošné spoje během jedné minuty.

Tisk spojů se provádí vodivým stříbrným inkoustem s nanočástečkami, kterým se naplní zásobník inkoustu tiskárny. Technika nazvaná „instant inkjet circuits” umožňuje tisk plošných spojů na pevné nebo ohebné materiály. Tato metoda je vhodná zejména pro potřeby prototypování.

Plošné spoje tištěné na inkjetové tiskárně

Obr. 1 Plošné spoje natištění na průhledném PET filmu

Tisk kvalitního plošného spoje je umožněn zejména díky pokroku v chemické vazbě částeček na sebe. Použitý stříbrný inkoust s nanočástečkami vytvoří vodivý plošný spoj během několika sekund, a to bez nutnosti dalšího tepelného zpracování. Ukázalo se, že výsledky jsou nejlepší při tisku na papír s povrchovou úpravou, PET filmy a hladký lesklý fotografický papír. Naopak na plátno a magnetické fólie tisk příliš kvalitní nebyl.

Podle profesora Yoshihiro Kawahara z University of Tokio může být tato metoda použita při levném tisku plošných spojů, antén a senzorů. Otevírá se tak široké pole nových možností, protože pro použití této techniky postačuje běžně dostupné vybavení. Steve Hodges z týmu Microsoft Research uvádí jako další možnost využití této techniky při výuce ve školách, protože umožňuje vyrobit plošné spoje za pomoci běžného vybavení a hlavně bez nutnosti použití nebezpečných chemikálií.

K ověření dalšího příkladu možného použití této metody provedli výzkumníci pokus, při kterém vložili do sklenice přes její okraj kapacitní pásku s natištěným obvodem. Takto vzniklý kapacitní snímač byl potom připojen na mikrokontrolér, přes který bylo možné měřit zůstatek kapaliny ve sklenici.

Více informací o tomto výzkumném úkolu i o Georgia Tech (The Georgia Institute of Technology) je uvedeno na: www.news.gatech.edu/2013/11/05/georgia-tech-develops-inkjet-based-circuits-fraction-time-and-cost, www.gatech.edu

 

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik