česky english Vítejte, dnes je středa 08. prosinec 2021

PETERS: Snímatelné nepájivé masky

DPS 2/2016 | Výroba - články
Autor: INTERCONTI

Snadná zpracovatelnost, vysoká teplotní odolnost

Stripovatelné nepájivé masky jsou již po desetiletí po celém světě konstantou při výrobě různých elektrických modulů. Na konci 70. let Peters vyvinul jako první na světě tyto tepelně zesíťované jednokomponentní povlaky, které jsou dočasně nanášené sítotiskem nebo dispenzerem na deskách plošných spojů, umožňují ochranu vymezených oblastí DPS během HALování, chemických finálních procesů (např. niklování/zlacení nebo imerzní cínování) nebo různých pájecích procesů. Speciálně upravené pro různé oblasti použití, složení nanášené vrstvy pomůže vytvořit vynikající výsledky s vysokou účinností.

Z našich dlouholetých zkušeností jsme získali produkty s nejvyšší tepelnou účinností, respektive nejvyšší teplotní odolností – jsou to lehce odstranitelné nepájivé masky ELPEPCB® SD 2955 a ELPEPCB® SD 2958. Pro použití při bezolovnatém pájení a víceteplotním zatížení byl vyvinut typ SD 2955, který může být snadno beze zbytku odstranitelný, stejně nadměrně zatížený. Lze jej nouzově naplnit a aplikovat kartušemi anebo nanášet válcem či štětcem. ELPEPCB® SD 2958 je snímatelná nepájivá maska, která byla vyvinuta pro ochranu vymezených oblastí na DPS během vertikálního HALu.

PETERS Snímatelné nepájivé masky

Výhodou tohoto procesu je zatečení masky do jemných otvorů, kde pak při zvýšené teplotě při procesu nevzniká vzduchová či jiná expanze.

Podrobný přehled můžete získat v informačním aplikačním listu AI 2/29 „Kritéria výběru a doporučení při zpracování pro snímatelné masky řady SD 2950“ nebo na webových stránkách www.peters.de/ www.interconti.cz.

Velmi používaná je také tzv. spotovací snímatelná nepájivá maska k částečnému překrytí malých plošek nebo linií na osazených DPS v pájecím procesu. Snímatelná nepájivá maska řady PSM 13.990 nebo italská STD je aplikována v omezených místech na DPS z důvodu jejich ochrany proti kontaktu s pájkou.

Vyznačují se jednoduchostí použití a manipulace: „ready-to-use“, tyto snímatelné masky jsou vždy po ruce a mohou být použity v tenkých vrstvách přímo z 250ml tuby, a to i na již osazené DPS. Při sušení při pokojové teplotě (8 h v závislosti na síle vrstvy) nebo v peci (například na 5 minut při 80 °C) maska z mění barvu z bílé na žlutou. Jakmile je proces pájení vlnou dokončen, lze ji jednoduše sloupnout. V ČR a SR ze skladu dodává firma INTERCONTI, Ing. Tomáš Bravený s. r. o., interconti@interconti.cz.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik