česky english Vítejte, dnes je úterý 09. srpen 2022

Robot UR-6 je ostřejší než katana!

DPS 2/2011 | Výroba - články
Autor: Ing. Oldřich Dlouhý, EXACTEC

Na začátku tohoto zajímavého projektu byla analýza současného stavu robotiky a zjištění, že tento segment trhu je charakterizován těžkými, drahými a uživatelsky složitými typy průmyslových robotů. A přesně opačné vlastnosti dali v roce 2003 do vínku robotu UR-6 jeho tvůrci: lehkou, ale tuhou konstrukci, dosah o málo větší než lidská ruka, velmi jednoduché ovládání a co nejnižší pořizovací i provozní náklady.

Bez názvu

Bez názvu1

Aktuální verze robota, jehož celé jméno zní UR-6-85-5-A, plní tato předsevzetí více než vzorně. Robot se šesti stupni volnosti váží 18 kg a není tedy problém ho v případě potřeby přesunovat mezi různými pracovišti. Rameno robota má operační poloměr cca 850 mm a přitom unese slušnou zátěž 5 kg, což dává velký prostor pro různá průmyslová řešení, od běžné manipulace a montáže, přes obsluhu obráběcích a tvářecích strojů, vstřikovacích lisů (dokonce s podporou Euromap interface), lakování, pájení a šroubování, až po aplikace, vyvinuté speciálně podle zákazníkových potřeb. A jak je to s tím jednoduchým ovládáním? Probíhá pomocí 12" dotykového barevného displeje a přehledného GUI opravdu snadno, robot se do požadovaných poloh navádí ručně nebo pomocí intuitivního menu, kde i „roboticky“ nezasvěcení pochopí velmi rychle, co to je Move Joints, Move Tool, Tool Center Point atp. Robot UR-6 byl prostě navržen tak, aby svým zákazníkům vydělával tak rychle, jak je to jen možné, žádné těžkopádné programování.

Bez názvu2

Do výčtu výhod rozhodně patří také téměř bezhlučný provoz, malý kufříkový kontrolér robota, který má běžné průmyslové rozhraní Ethernet/Modbus, digitální i analogové vstupy i výstupy, bezkonkurenční spotřeba kolem 200 W a k napájení stačí obyčejná zásuvka 230 V. Robot UR-6 je na zápěstí opatřen normalizovanou přírubou ISO 50, což umožňuje použít běžně dostupné efektory, uchopovače a další normalizované nástroje. Navíc, tento robot může pracovat bez ochranných plotů a světelných závor, což snižuje výslednou cenu kompletního systému a umožňuje jeho nasazení i na pracovištích, kde je v přímém kontaktu s lidmi. Mnozí z vás si v této souvislosti vzpomenou na naší firmou distribuovaného malého robota Katana, který byl doposud právě s možností bezpečného provozu unikátní. UR-6 ale posunuje hranice o dost výše v nosnosti, rychlosti, dosahu i v komunikaci a lze tak bez nadsázky říci, že co se týká automatizace únavných a monotónních operací v průmyslu a efektivní investice do robotiky, je UR-6 mnohem ostřejší zbraň.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik