česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. duben 2024

Typy pájecích hrotů

DPS 5/2017 | Články
Autor: Ing. Martin Abel

Věnujete čas při výběru pájecí stanice i zjištění, jaké typy hrotů k dané stanici jsou k dispozici?

Nezapomeňte, že pájecí stanici nekupujete na jednu zakázku, ale při vhodném zacházení Vám vydrží řadu let. Takže je ideální vybírat stanici s velkým výběrem typů a tvarů pájecích hrotů, ze kterých lze pak vybrat ideální hrot pro danou operaci. Protože pájení bezolovnatou pájkou vyžaduje vyšší bod tavení, je vhodný výběr hrotu účinnější než zvyšování teploty.

Vynikajícím příkladem je pájecí stanice HAKKO FX-951, která nabízí standardně až 84 typů hrotů pro různé druhy pájení. I když použijete hrot s tak vynikajícím topným prvkem a nejmodernějším snímačem, tak pokud není tvar hrotu vhodný pro detaily práce, nemůžete dosáhnout dostatečně uspokojivého výsledku. Pájecí stanice FX-951 umožňuje použití různých druhů pájení, včetně pájení bez olova, s kompletní řadou hrotů. Dodává se 84 typů hrotů pro „speciální aplikace“ a „náročný provoz“, aby se umožnila větší spolehlivost a snazší realizace pájení. Jedná se o nový standard HAKKO, jenž je na špici světového průmyslu bezolovnatého pájení.

Přehled nabízených tvarů pájecích hrotů

Bez názvu

  • Tvar hrotu BCM/CM – minivlna, je vhodný pro tažné pájení a korekci můstků – v duté části je schopen absorbovat přebytečnou pájku a předchází tak vzniku můstků při pájení tažením. Vzhledem k tomu, že tahová síla způsobená povrchovým napětím tohoto typu je silnější než tažná síla tvaru BC, pájka není ponechána v nepotřebných oblastech během tažného pájení. Vhodný pro QFP a PLCC.
  •  
  • Tvar hrotu BC/C − má tvar kužele (BC) nebo sloupku (C) seříznutého ve sklonu, který umožňuje uživatelům vybrat hrot v závislosti na součástce. Doporučují se pro pájení čipových součástek. Hroty mají vysokou tepelnou kapacitu a jsou vhodné pro tažné i bodové pájení, pájení čipů, cínování vodičů, pájení lakovaných vodičů cívky.
  • Kulatý tvar hrotu B je všestranný, lze použít z jakéhokoli směru a prakticky pro všechny operace, je vhodný pro začátečníky i zkušené operátory.
  • Plochý tvar hrotu D lze využít dvěma způsoby, a to pájením pomocí čelní plošky nebo šikmé seříznuté plochy. Pájení s tímto typem hrotu vyžaduje podobné dovednosti jako u hrotu typu B. Tvar D je také vhodný pro pájení na úzkých místech. Použití je pro pájení čipů, pájení tahem i bodové, cínování vodičů, pájení lakovaných vodičů cívky a pájení dutinek (cup terminals).
  • Tvar hrotu I s velmi jemným koncem je vhodný pro pájení mikročipů (0201 atd.) a pro opravy desek plošných spojů s vysokou hustotou zástavby součástek, jako např. u mobilních telefonů. Tepelná kapacita hrotu I je však velmi malá a teplo nemusí být dostatečně přenášeno na součástku, což může způsobit nedostatečné zapájení.
  • Tvar hrotu J se liší od tvaru B a I ohnutím konce hrotu, čímž je schopen pájet dvěma způsoby, bodově špičkou a plošně hranou hrotu. Používá se pro tažné pájení a korekci můstků.
  • Tvar K − tvar nože umožňuje tomuto hrotu pájet třemi způsoby – hranou, plochou nebo bodově. Používá se na pájení v úzkých mezerách, ke korekci můstků a pájení tažením. Vhodný pro QFP.
  • Tvar hrotu pro SMD – hroty určené pro opravy (rework) ve tvaru čtverce, tunelu nebo špachtle. Každý z nich je určen pro určitý typ opravovaných součástek, dokáže ohřát několik vývodů najednou. Vhodné pro QFP, PLCC, SO, plošné konektory.
  • Tvar hrotu R má na špičce drážku a je vhodný pro SMD čipů.

Základní způsoby pájení součástek

Základní způsoby pájení součástek