česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 11. srpen 2022

Electrolube přichází se zajímavými novinkami

DPS 3/2018 | Výroba - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Firma Electrolube [1], známý britský výrobce chemických produktů pro elektrotechniku, představila letos už dvě praktické novinky, které rychle nacházejí uplatnění v elektronickém průmyslu.

V této souvislosti si stručně připomeňme historii této zajímavé společnosti. Její zakladatel, Henry Kingsbury, založil v roce 1941 firmu Kingsbury Components, která dodávala součástky pro ovládání hlasitosti. Aby vyřešil problém s elektrickým kontaktem a třením pohybujících se částí, namíchal speciální olej, který se velmi dobře osvědčil. To byl počáteční impuls pro vznik dalších kontaktních maziv, na jejichž výrobě postupně vyrostl podnik, který dnes operuje pod názvem Electrolube. Chemické produkty pro potřeby elektrotechnického a elektronického průmyslu dnes zahrnují i materiály pro přenos tepla, lakování desek, zalévací pryskyřice a čisticí prostředky.

Čirá zalévací pryskyřice UR5641 pro ochranu LED

Zákazníci u firmy Electrolube často poptávali ochranný materiál pro zalévání LED, který by byl čirý, ale nepodporoval hoření. Tak vznikla zalévací pryskyřice UR5641 [2]. Ta je zcela jiná než ostatní pryskyřice, které jsou prezentovány jako průhledné a zpomalující hoření. Problém je totiž v tom, že kvůli zpomalování hoření přidávají výrobci do pryskyřic určité materiály, které sice zpomalují hoření, ale způsobují, že pryskyřice není po vytvrdnutí čirá. Tradiční zpomalovače hoření bývají halogenní, ale UR5641 neobsahuje žádné další výplně a je tak bez halogenu, což je jeho další výhoda.

Electrolube přichází se zajímavými novinkami

Konvenční pryskyřice, které zpomalují hoření, jsou po vytvrzení slabě žlutohnědé, protože jsou založeny na epoxidu. Pryskyřice UR5641 od Electrolube využívá látku aliphatic urethane, která nežloutne. Jedná se o dvousložkovou, pružnou, opticky čistou polyuretanovou pryskyřici, která plně vyhovuje standardu UL94 V-0 a je odolná proti poškrábání, vodě, kyselinám a alkáliím. Navíc je extrémně trvanlivým materiálem s nízkou viskozitou, který může být použit pro řadu různých aplikací, i když je určen především pro ochranu LED komponentů ve zdrojích světla vystavených nepříznivým vlivům atmosféry.

Pryskyřice UR5641 má vysokou dielektrickou odolnost při 11 kV/mm, vynikající tepelnou vodivost 0,35 W/m.K a široký teplotní rozsah použití od –40 do +120 °C. Vyhovuje požadavkům RoHS 2 a při teplotě 23 °C se vytvrdí během 24 hodin, při 60 °C pak za 4 hodiny.

Rychleschnoucí materiál 2K850 pro selektivní lakování

Nový dvousložkový materiál 2K850 [3] určený pro selektivní lakování se pomocí UV extrémně rychle vytvrzuje. Neobsahuje ředidlo ani VOC a vyznačuje se vynikajícími vlastnostmi v drsném prostředí včetně odolnosti vůči prasklinám způsobeným teplotními šoky. S lakovanými deskami plošných spojů je možné manipulovat okamžitě, přičemž plné vytvrzení je garantováno během 24 hodin díky unikátnímu sekundárnímu mechanismu vytvrzení.

Jakmile jsou obě složky materiálu smíchány, dojde během 24 hodin při pokojové teplotě k úplnému vytvrzení. To je významná novinka v porovnání s jinými lakovacími materiály, které se zcela vytvrdí za podstatně delší dobu. Materiál 2K850 také umožňuje využít výhody vytvrzování s pomocí UV LED světel, zejména menší spotřebu proudu a absenci infračerveného záření, které způsobuje oteplení desky.

Polyuretanový materiál 2K850 splňuje požadavky na lakování podle UL94V-0, IPC-CC-830C, MIL-I-46058C a IEC 61086 a je použitelný v širokém rozsahu teplot od –65 do +130 °C bez nebezpečí vzniku trhlin při rychlých změnách teploty. Je pružný a lze ho nanášet i v silnějších vrstvách (200−400 μm), přičemž lépe pokrývá hrany a má lepší přilnavost a odolnost proti poškrábání. Jeho oblasti použití zahrnují nejenom LED osvětlení, automobilový a letecký průmysl, ale i další aplikace elektroniky v náročném prostředí.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik