česky english Vítejte, dnes je středa 06. červenec 2022

Značkovací a řezací lasery pro velké i menší firmy

DPS 1/2019 | Výroba - články
Autor: Ing. Martin Abel

Laser ke značení a řezání různých materiálů čím dál více využívají nejen velké průmyslové podniky, ale i střední a menší firmy. Cenově je na trhu nabídka, ze které si vybere téměř každý.

Značkovací laser − Německo

Zařízení vyrobené v Německu je určeno pro zpracování kovů, keramiky, plastů (barevných), skla (barevného). Cenová hladina je od cca 400 000 Kč. Značkovací lasery typ 20 (typ 30) jsou kompaktní stolní značkovací lasery, které mají integrovaný vláknový laser 20 W (30 W) s vlnovou délkou 1 064 nM a impulsním výkonem 0,66 mJ. Toto zařízení je řízeno zrcadlovou optikou a má pracovní rozsah přibližně 110 × 110 mm (200 × 200 mm), průměr paprsku je 30 μm. Motorová z-osa se zdvihem 70 mm (100 mm) umožňuje nastavení laserového zaostření softwarem a přizpůsobení různým rozměrům obrobku. Pro montáž jeho držáků je v zařízení namontována upínací hliníková deska s T drážkami.

Značkovací a řezací lasery pro velké i menší firmy

Značkovací laser je zcela uzavřený, v předních dveřích je velké okno a dveře mají bezpečnostní spínač. Pro připojení odsávání laserových zplodin je na zadní straně k dispozici spojovací díl (DN 50).

Zařízení jsou řízena přes USB rozhraní, k dispozici je software s funkcí Teach-in – linie, kružnice, oblouk, bod nebo BeamConstruct. Součástí je kamera s vysokým rozlišením pro nastavení výšky, nulového bodu a řízení procesu. Gerber překladač pro DPS softwary Eagle, Target, import G-kódu, HPGL, NCP.

Značkovací laser – Francie

Dalším zařízením je francouzský kompaktní a ergonomický CNC stroj určený pro výrobu DPS. Poskytuje okamžité zpracování jednostranných a oboustranných desek plošných spojů.

Značkovací a řezací lasery pro velké i menší firmy 2

Práce s tímto zařízením je okamžitá, pojme více formátů a pracoviště je dodáno jako kompletní. Cenově se pohybuje od 800 000 Kč. Práce s tímto zařízením je okamžitá, pojme více formátů a pracoviště je dodáno jako kompletní. Cenově se pohybuje od 800 000 Kč. Využívá vláknový laser s výkonem 30 W s vlnovou délkou 1 046 nm. Rozsah provozní teploty je 0−40 °C.

Dodává se s počítačem (připojení přes USB), objektivem 310 mm, softwarem, zarovnávací diodou, pomocnou diodou zaměřenou na výzkumnou činnost, ochrannými brýlemi, filtrační stanicí s HEPA filtrem.

tabulka

Malý značkovací laser − Německo

Německá firma vyvinula toto zařízení na koncepci CNC souřadnicového systému s laserovou hlavou 6 W. Jednoduchá obsluha a údržba, rozmanitost, největší možné pracovní rozměry při nejmenších možných rozměrech zařízení, jakož i bezkonkurenční cena od 70 000 Kč a konstrukce zpřístupňují využití tohoto zařízení i menším firmám. Lze jej použít např. na řezání balsového dřeva, řezání pěn a hub, topolového dřeva, tvrdého dřeva, barevného plexiskla, kůže a plastů. S jeho pomocí lze i gravírovat všechny materiály včetně nerezové oceli. Během procesu gravírování a řezání je ze zásobníku CO2 (pokud je připojen) přiváděn CO2 do pracovní oblasti. Oxid uhličitý zabraňuje spalování hořlavých materiálů během frézování a zaručuje lepší řeznou plochu.

Značkovací a řezací lasery pro velké i menší firmy 1

Hardware a software jsou součástí dodávky. Nevyžaduje žádný speciální software. Řídicí jednotka se upíná mezi stroj a ovladač. Integrované chladicí a sací zařízení s filtrem. Celé zařízení je umístěno v bezpečnostním boxu s vestavěným přepínačem režimu „Safety“ pro bezpečnost při otevírání dveří. Transparentní boky umožňují maximální viditelnost procesu. Navíc má vestavěné LED osvětlení s vlastním napájením pro maximální osvětlení pracovní plochy.

Z výše uvedené nabídky si vybere každý, ať už malá firma, nebo průmyslový podnik.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik