česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

Pájení robotem zvyšuje kvalitu a efektivitu

DPS 2/2019 | Výroba - články
Autor: Jaroslav Růžička, P2J Technology

Poslední dobou se zvyšuje poptávka po pájecích robotech. Firmy chtějí zautomatizovat jednoduché práce, které zrychlí a zlepší kvalitu pájení. Dalším důvodem pro pořízení pájecího robota může být eliminace použití pájecí vlny při smíšené montáži.

Stolní pájecí roboti značky QUICK SOLDERING jsou konstruovány v několika velikostech s pracovním rozsahem až 600 × 600 × 100 mm (X/Y/Z). Některé typy rovněž nabízejí rotaci pájecího hrotu, což je vhodné při hustější zástavbě, nebo pokud jsou vývody zahnuté.

Nízkotavná pájecí pasta Alpha OM550 slitiny HRL1. Revoluční nízkoteplotní pájení s touto novou neeutektickou pastou

Pokud chceme robota využívat na jednodušší aplikace, například pro pájení konektorů vedle sebe nebo na vícenásobných přířezech, a chceme mít vyšší efektivitu, pak zvolíme variantu s duální hlavou.

Mezi další varianty pájecích robotů patří robot s předehřevem a robot implementovaný do výrobní linky.

Standardním vybavením robota je hlavní jednotka se 150W pájecí stanicí, držák pájecího hrotu „pero“ s IR ohřevem, držák cívky, podavač s nařezáváním pájecího drátu, čisticí box pro čištění hrotů, učicí ovladač a dálkový ovladač pro jednoduché zapnutí nahraného programu.

Z volitelného příslušenství můžeme vybrat odsávání zplodin, kamery pro sledování procesu nebo přesné navádění, držák „pero“ pro aplikaci pro pájení pod dusíkem, vyvíječ dusíku a další.

Uživatel může vybírat mezi 30 typy hrotů různých tvarů a velikostí, které oproti hrotům pro ruční pájení vydrží podstatně více pájecích cyklů.

Ovládání a programování robota je velmi jednoduché a intuitivní. K programování můžeme využívat navádění – učení (TEACH-IN) nebo zadávání X, Y, Z souřadnic a rotace. Poté můžeme jednotlivé body, skupiny bodů nebo i celé desky násobit.

Pro kvalitu spoje je důležité nastavit parametry dávky pájecího drátu a čas prohřívání. To je možné jak pro jeden bod, tak pro všechny, a to v několika režimech.

Cena robota je samozřejmě závislá na konfiguraci, ale standardní konfigurace pořídíte od 200 000 do 400 000 Kč bez DPH.

P2J Technology s. r. o., která zastupuje značku QUICK vám nabízí možnost otestování robota na vašich vzorcích. S dotazy nás neváhejte kontaktovat a těšíme se na vaši návštěvu.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik