česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

Evropské ambice. Gatema přešla na holding

DPS 3/2020 | Výroba - články
Autor: Gatema

Rok velkých změn. Tak by se dal charakterizovat rok 2020 z pohledu společnosti Gatema a. s. V lednu oznámila málo vídanou akvizici. Pro oblast výroby desek plošných spojů dokončila koupi známého německého výrobce Kubatronik. Nově tak bude schopná poskytovat zákazníkům také pokročilé a nejsložitější vícevrstvé desky, protože Kubatronik se dlouhodobě specializuje na sofistikované designy pro letecký průmysl, vojenství, lékařskou techniku či telekomunikace. V únoru pak ohlásila změny také v další ze svých divizí – informačních systémů. Vznikla nová akciová společnost HELIOS Partner, jež se netají ambicí stát se českou i slovenskou jedničkou v prodeji podnikového informačního systému HELIOS Green.

Gatema

Tu nejvýznamnější změnu si ale nachystala na přelom dubna a května, kdy se společnost změnila na holding. „Je to reakce na to, že se vyvíjíme a forma klasické společnosti už byla pro naši potřebu malá. Chceme být připraveni na další kroky, které půjdou evolučně i revolučně – jak jsme naznačili například akvizicí Kubatroniku. Ale cílem je také lépe chránit náš majetek, motivovat manažery a oddělit trochu nesourodé obory podnikání. Rozhodně máme ambice růst dál,“ říká Stanislav Sýkora, předseda představenstva.

Které společnosti jsou součástí holdingu Gatema od 1. května? V oblasti výroby desek plošných spojů jde o akciovou společnost Gatema PCB, společnost s ručením omezeným Zebra PCB a již zmíněný Kubatronik-Leiterplatten GmbH. Obor informačních systémů pokrývají akciové společnosti Gatema IT a HELIOS Partner. Apollon, jenž se zabývá zejména vývojem audiovizuálních systémů pro zdravotnictví, se změnil na Gatema Medical s. r. o. Vedle toho vznikla nově také společnost Gatema Real s. r. o., jež bude mít na starosti provoz – kanceláře, auta, stroje, energie apod. Vlastní entitou zůstal také spolek Gatemáček, který provozuje vlastní firemní školku.

Gatema 1

Očekávání od holdingu jsou opravdu velká. „Výhodou by měla být snadnější integrace nových subjektů do společnosti, včetně investic do budoucnosti s ochranou investic v minulosti. Zároveň chceme být přehlednější pro zákazníky a posilovat identitu jednotlivých divizí. Ruku v ruce s tím bude větší transparentnost hospodaření divizí, kdy dokážeme lépe oddělit podnikatelské aktivity a posílit odpovědnost vedení jednotlivých divizí,“ doplňuje Stanislav Sýkora.

Gatema a.s. zanikla k 30. dubnu 2020. Veškerá aktiva a pasiva přešla na nové firmy. Pro zákazníky ani zaměstnance se však nic zásadního nezmění. Zaměstnanci plynule přešli na příslušnou dceřinou firmu za stejných podmínek, jaké měli. Nezměnili se ani majitelé Gatemy, ani zaměření jednotlivých divizí (či nově firem), ani jejich vnitřní členění.

Růst rok co rok

„Přechod na holding vnímám jako další logický krok ve vývoji naší společnosti. Začínali jsme v roce 1992 jako malá firmička o třech lidech v podkroví rodinného domu v Kunštátu. Dnes jsou nás téměř dvě stovky a můžeme se opřít o moderní zázemí našeho sídla v Boskovicích a především o spoustu mimořádně schopných a loajálních zaměstnanců. Přechod na holdingovou strukturu může být pro mnoho z nich novou motivací, protože nyní mohou lépe ovlivnit své výsledky,“ říká František Vlk, předseda dozorčí rady společnosti a zároveň muž, který je ve společnosti již od začátků v roce 1992 a z role zaměstnance postupně přešel až do pozice majoritního vlastníka. Spoluvlastníky společnosti jsou Štěpán Přichystal a Jana Palánová.

Gatema 2

Gatema začínala spoluprací s LCS International (nyní Asseco Solutions) a nejprve se zabývala zejména prodejem a později i vývojem informačních ERP systémů. O dva roky později, v roce 1994, koupila technologii na výrobu jednoa dvoustranných desek plošných spojů. Postupně se stala v obou oblastech významným hráčem v rámci tuzemské konkurence. A zatímco v informačních systémech dodnes platí za Gold Partnera a jednoho z nejspolehlivějších dodavatelů ERP systémů HELIOS na českém trhu, v oblasti výroby desek plošných spojů se jí podařilo překročit hranice – a obsluhuje především zákazníky ze západní a severní Evropy.

Gatema 3

K těmto dvěma divizím se v posledních letech přidalo ještě projektové a ekonomické poradenství a od roku 2014 vývoj a výroba audiovizuálních systémů s využitím internetových technologií pod hlavičkou značky Apollon. „Přestože jsme podnikali na různých trzích a oslovovali specifické skupiny zákazníků, dokázali jsme jako Gatema neustále růst a získávat renomé. Zčásti i proto, že máme zdravě nastavené procesy a sdílíme stejné hodnoty. Ty neměníme ani nyní – nadále si chceme zakládat na prvotřídní kvalitě, rychlosti, invenci, čestnosti a osobním přístupu; stejně jako touze dělat dobré věci skvěle, jak nám velí naše společné firemní heslo Know wow,“ uzavírá František Vlk.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik