česky english Vítejte, dnes je neděle 17. říjen 2021

Nové materiály pro automotive elektroniku

DPS 3/2020 | Výroba - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Požadavky na materiály vhodné pro moderní aplikace elektroniky nutí dodavatele k vývoji stále nových druhů materiálů.

Nehořlavý, elektricky vodivý plast pro EMI stínění

Firma Chomerics Europe, která je divizí společnosti Parker Hannifin Corporation, uvedla na trh nový granulový materiál PREMIER™ PBT-250FR pro EMI stínění [1]. Kromě toho, že je elektricky vodivý, je v podstatě nehořlavý, aby mohl být používán v automotive aplikacích, kde platí přísné požadavky s ohledem na riziko požáru. Granule o velikosti 2,5 mm má atestaci 5VA od UL94 čili nejvyšší možný stupeň nehořlavosti materiálu (hoření se zastaví během 60 sekund bez vzniku otvoru v destičce zavěšené vertikálně). Pokud někdo potřebuje tenčí materiál, potom je k dispozici tloušťka 1,5 mm při snížené odolnost proti hoření (V-0 od UL94).

Nové materiály pro automotive elektroniku

Stínicí vlastnosti materiálu zajistí útlum 40−45 dB v rozsahu kmitočtů 30 až 1 500 MHz a 80−85 dB v rozsahu 20 až 40 GHz. Plast má výborné chemické vlastnosti a je odolný vůči benzínu, motorovým olejům, brzdovým kapalinám, nemrznoucím směsím atd. Tak jako jsou dobré parametry tohoto materiálu, je dobrá i jeho cena. PBT materiál používá jako výplň vlákna z nerezové oceli místo vláken potažených niklem a uhlíkem, takže je zhruba o 65 % levnější.

Nový stínicí materiál PREMIER™ PB-250FR je jediným granulovaným materiálem, který je na trhu k dispozici. Odpadá potřeba míchání materiálů, jaké je u jiných plastových elektricky vodivých materiálů. Hlavní výhodou je uniformní rozložení vodivé výplně, které tak zajišťuje konzistentní elektrické a mechanické vlastnosti.

Další výhodou tohoto materiálu je jednoduché zpracování do podoby výrobku, protože ho lze zpracovat v běžných vstřikovacích lisech, přičemž tlak lisu může být snížen o 30−40 %.

Materiál DPS pro High-Speed / Low-Loss / High-Frequency aplikace

Ventec International Group Co., Ltd., výrobce vysoce spolehlivých polyamidových laminátů a prepregů pro desky plošných spojů, nabízí zcela nové a vylepšené materiály určené pro desky s high-speed/low-loss/high-frequency aplikacemi [2].

Poptávka po materiálu desek s nízkými ztrátami při vysokých kmitočtech prudce stoupá, zejména kvůli zavádění 5G a radarových řešení v automobilovém průmyslu. Tyto nové materiály byly vyvinuty právě z těchto důvodů, i když jistě najdou uplatnění i v jiných aplikacích elektroniky.

Jedním z takových materiálů je tec-speed 30.0. Jedná se o nejnovější PTFE s keramickou výplní pro high-speed desky, který má vhodné charakteristiky pro signálovou integritu na deskách s vysokými kmitočty, například v pásmu 77−79 GHz, používaných v automobilových radarech.

Materiál tec-speed 30.0 (VT-3703) nabízí tyto parametry:

  • Dk 3.0 s extrémně nízkým Df (0.0009)
  • Stabilní DK při změnách teploty
  • Nízkou teplotní roztažnost ve vnitřních vrstvách desky

Tento materiál navazuje a svými vlastnostmi překonává doposud používaný materiál tec-speed 20.0 od stejného výrobce.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik