česky english Vítejte, dnes je sobota 04. prosinec 2021

Tištěná elektronika tvarovaná teplem

DPS 1/2021 | Výroba - články
Autor: Redakce

Projekt ORIGAMI je příkladem mezinárodní spolupráce předních výzkumných ústavů a firem z Německa a Japonska. Výsledkem je nová technologie výroby elektroniky, která využívá kombinaci tištěné a organické elektroniky a tvarování teplem.

Tištěná elektronika tvarovaná teplem

Německá společnost Heraeus vyrábí vodivé polymerové pasty, které jsou určeny pro sítotiskové nanášení, například při výrobě kapacitních dotykových snímačů. Tyto pasty mohou být formovány teplem a přizpůsobeny až pro 100% roztažení, přičemž vydrží i vstřikování do formy. Japonská firma Fujikura Kasei dodává pro tištěnou elektroniku vodivé a nevodivé (izolační) inkousty. Ty snáší velké deformace při tvarování podložky teplem, aniž by ztratily svou vodivost.

Na obr. je ukázka elektronického dílu se 14 dotykovými signálkami LED, který byl vyroben jen dvěma výrobními procesy − plošným tiskem a tvarováním teplem. Takovéto produkty mohou najít uplatnění v mnoha oborech, od spotřebního zboží až po automobilový průmysl. Více na: www.heraeus.com/en/ hep/company_hep/news_hep/2020_hep/12_Origami3D.html

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik