česky english Vítejte, dnes je neděle 29. leden 2023

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií

S klesajícím počtem klasických vývodových součástek a současně rostoucími nároky na kvalitu i produktivitu pájení zažívá rychlý rozvoj technologie selektivního pájení DPS. Skutečným lídrem v této oblasti je společnost Kurz ERSA GmbH. Na počátku dnešních úspěchů produktových řad Versaflow a Ecoselect stálo včasné pochopení vývojových trendů v oblasti výroby DPS a rychlá reakce na klesající zájem o klasické pájení vlnou. Mimořádná technická úroveň strojů ERSA souvisí s mnohaletými zkušenostmi tohoto výrobce a schopností adekvátně a včas reagovat na potřeby, které se v tomto odvětví objevily.

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 1

Obr. 1 ECOSELECT 1

Jako většina nových myšlenek ve výrobních procesech se projeví nejprve v konstrukci malých výrobních zařízení, v tomto případě je proces přesně opačný. Naléhavost požadavku selektivního pájení se projevila nejprve u velkých výrobců a bylo potřeba reagovat především tady. Nyní je tato technologie dostupná i pro střední a malé firmy!

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 2

Obr. 2 Manipulace, vložení DPS

ECOSELECT 1: malý, selektivní pájecí stroj vyžadující méně než 3 m² prostoru – optimální řešení pro koncept výroby pomocí malých, samostatně stojících strojů. Navíc ECOSELECT 1 využívá ve všech procesních krocích shodné, dostatečně prověřené pájecí technologie, které jsou standardně použity u největších strojů jako je model Versaflow, čili si zachovává bez jakýchkoliv kompromisů kvalitu, přesnost a opakovatelnost procesu.

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 3

Obr. 3 Pevná pozice DPS během pájecího procesu

Nabízí velmi rychlé a jednoduché upínání DPS do univerzálního rámu a maximální rozměr DPS, který lze vložit do stroje ECOSELECT 1 je 406×508 mm. Postřikový modul využívá selektivní Drop-Jet technologii nanášení tavidla s nejvyšší přesností a minimální spotřebou. Díky dalším možnostem řízení a nastavení parametrů jako je například monitorování postřiku nebo neustálá kontrola tlaku v nádobě na tavidlo, zajišťuje maximální stabilitu ve výrobním procesu.

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 4

Obr. 4 Drop-Jet postřiková tryska

Stejně jako řada strojů Versaflow, tak i ECOSELECT 1 je vybaven celoplošným systémem předehřevu. Jedná se o spodní IR kazetu s 8 zářiči, které mohou být individuálně aktivovány na základě velikosti DPS a požadovaného výkonu předehřevu.

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 5

Obr. 5 Velkoplošný IR spodní předehřev

Další možností jak zefektivnit stávající systém předehřevu je využití horní konvekční kazety, což zabezpečuje efektivní a důkladné prohřátí velmi složitých a náročných sestav DPS. Horní konvekce pracuje na principu Venturiho efektu. Vzhledem k rovnoměrnému proudění energie po celé šířce topné kazety nabízí velmi efektivní a účinný způsob, jak DPS dohřát i během samotného pájecího procesu a udržet tak ideální výsledky pájení i na DPS s více body pájení a s větší tepelnou kapacitou.

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 6

Obr. 6 Horní konvekční předehřev (opce)

Bez kompromisů je řešen stroj ECOSELECT 1 i v pájecím modulu. Využívá shodný pájecí hrnec s elektromagnetickým čerpadlem jako se již řadu let používá u modelové řady strojů Versaflow. Elektromagnetické čerpadlo nevyužívá žádných pohyblivých dílů, které podléhají opotřebení, umožňuje velmi jemné nastavení parametrů pro každý pájený spoj a stabilní hladinu pájecí vlny. Unikátní je i systém 100% dusíkového krytí pájecí slitiny v pájecím hrnci a jeho výsledkem je minimální tvorba oxidů a jemného prachu, což vede k minimálním požadavkům na jeho údržbu.

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 7

Obr. 7 Dva pájecí hrnce ve stroji

Dynamické procesní parametry v pájecím modulu, jako je například množství pájecí slitiny, výška pájecí vlny a teplota, jsou neustále sledovány a zdokumentovány. Tímto způsobem jsou zajištěny dokonalé tvary pájecích spojů. V neposlední řadě je využíváno pro tvarování pájecích spojů „definovaného odtrhu“ pájecí minivlny, což v kombinaci s využitím elektromagnetického čerpadla u stroje ECOSELECT 1 přibližuje pájecí proces k nulové chybovosti a perfektní opakovatelnosti.

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 8

Obr. 8 Různé průměry pájecích trysek ve stroji

Velkou přidanou hodnotou pro samotnou výrobu je i možnost využít dva pájecí hrnce ve stroji ECOSELECT 1. Tato možnost nabízí flexibilitu ve využití dvou rozdílných pájecích slitin (olovo×bezolovo) bez jakékoliv odstávky stroje potřebné pro výměnu pájecího hrnce. Jsou aktivovány odděleně díky další samostatné zvedací jednotce (Z osa). Aktivace každého pájecího hrnce je řízena nastavenými parametry v pájecím programu. Dlouhé odstávky strojů z důvodu výměny pájecích hrnců s rozdílným typem pájecí slitiny je u těchto strojů minulostí. ECOSELECT 1 standardně využívá technologii pájení smáčivých trysek o různých průměrech. To umožňuje použít jeden pájecí hrnec s větším průměrem pájecí trysky pro pájení konektorů, zatímco druhý pájecí hrnec s užší pájecí tryskou může pájet jednotlivé body s obtížnějším přístupem.

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 9

Obr. 9 Řídicí software ECOSELECT 1

Součástí ECOSELECT 1 je průmyslové PC s řídicím softwarem ERSASOFT. Tento grafický a intuitivní SW nabízí operátorovi mnoho funkcí a vede ho ke správnému používání stroje. Standardním příslušenstvím SW ERSASOFT je proces rekordér, který průběžně ukládá do paměti aktuální hodnoty všech modulů stroje. Automaticky generovaný soubor chybových hlášek je rovněž součástí software. Veškeré upozornění a změny v nastavení programu jsou automaticky ukládány i s identifikací přihlášeného operátora do software.

ECOSELECT 1 – malý systém selektivního pájení s výjimečnou technologií 10

Obr. 10 Programovací SW CAD Assistent

Kurz ERSA opět dokazuje své vedoucí postavení v oblasti automatického selektivního pájení, ale tentokrát i v malých strojích ECOSELECT 1, které jsou i daleko více dostupné pro střední a menší firmy.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat: www.pbt.cz.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik