česky english Vítejte, dnes je úterý 03. říjen 2023

Laserové popisovací systémy Panasonic

Optimalizace výrobních procesů vyžaduje stálý vývoj a využívání nejnovějších technologií. Pro zajištění sledovatelnosti součástí v jednotlivých fázích výroby je trvanlivý nezničitelný popis zásadní. V rámci moderní, efektivní a flexibilní výroby jsou laserové popisovací systémy stále preferovanější možností. Laserové popisování nahrazuje jiné technologie označování výrobků, jako je tamponový či inkoustový tisk, leptání, sítotisk, ražba atd., které se využívaly v minulých desetiletích.

Výhody laserového popisování

Výrobci průmyslových laserových popisovacích systémů nabízejí širokou řadu zařízení, která lze obecně rozlišit podle typu generování laserového paprsku (laserový zdroj) a podle metody pro vedení paprsku. Výsledek laserového popisování závisí na materiálu a optimální volbě typu laserového popisovacího systému. Kromě vhodného typu laseru jsou velmi důležité i další systémové komponenty, jako jsou řídicí jednotka a dokonalý software, který vás intuitivně provede celým procesem přípravy popisu. Pouze spolehlivý a vyladěný kompletní systém může účinně a spolehlivě přispět k rychlé a flexibilní výrobě.

Benefity:

 • vysoká kvalita a opakovatelnost popisu,
 • trvanlivý a otěruvzdorný popis,
 • vysoká rychlost popisu,
 • detailní popis, popis velkých ploch,
 • vhodné i pro složitější tvary součástek,
 • popis i na obtížně přístupných plochách součástek,
 • bezkontaktní technologie,
 • není potřeba žádný spotřební materiál.

Vláknové laserové popisovací systémy

U vláknového laseru je zesilujícím médiem jádro optického vlákna, které je dopováno chemickými prvky ze skupiny lanthanoidů, např. yterbiem.

Laserové jádro je obklopeno pláštěm, na který svítí budicí diody. Světelný tok působí na vlákno, které je umístěné uvnitř. Diody jsou schopny napumpovat ve vlákně velmi vysokou energii, která z rezonátoru jako laserový paprsek putuje do laserové hlavy a dále přes galvanoskener k výrobku. Vláknové lasery mohou generovat laserové záření o síle několika kilowatů s velmi dobrou kvalitou paprsku a vysokou účinností.

Systém laserového popisování Panasonic LP-RF200

Panasonic nabízí širokou škálu vláknových laserových popisovacích systémů s výkony 12 až 100 W. Od základního vláknového laseru LP-RF až po sofistikované 3D popisovací systémy.

Přednosti Panasonic LP-RF200

Nový systém laserového značení Panasonic LP-RF lze považovat za nejmodernější vláknový laser a nový standard pro „jednoduché“ laserové popisování plastových, ale i kovových výrobků. Nabízí snadnou obsluhu přesně podle potřeb zákazníků.

Benefity:

 • odpojitelná laserová hlava,
 • krytí IP64 pro laserovou hlavu,
 • snadné napojení na kamerové systémy (bez PLC),
 • EtherNet/IP a ProfiNET,
 • nový software se zjednodušeným ovládáním.

Srovnání metod popisu výrobku (jpg)

Rozmanitost aplikací

Laserový popisovací systém Panasonic LP-RF je schopen popisu na různé materiály včetně rozličných kovů a široké škály plastů. Tento laserový popisovač je vhodný pro aplikaci 2D kódů na železo, SUS, hliníkové a jiné kovové díly používané v různých průmyslových odvětvích. Bez problémů lze laserový systém využít pro popis log a dalších spotřebitelských informací na plastové součástky či desky plošných spojů. Díky špičkové kvalitě laserového paprsku lze popisovat i extrémně malé znaky, což najde využití například na polovodičových součástkách nebo konektorech.

Obr. (jpg)

Precizní výsledek laserového popisu kromě zvoleného typu laseru ovlivňují i další parametry, jako je výkon laseru, šířka pulzu, rychlost skenování atd. Panasonic LP-RF nabízí pro usnadnění obsluhy 16 předdefinovaných programů pro různé materiály. Využití našeho know-how výrazně urychlí nastavení laseru zejména při kusové nebo malosériové výrobě.

Partneři

https://eipc.org/
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik