česky english Vítejte, dnes je středa 17. srpen 2022

Potřebujete rychle vyrobit prototypovou desku? Voltera V-One to umí

17.05. 2017 | Výroba - novinky
Autor: Milan Klauz
obr300x225.jpg

Kanadská firma Voltera Inc. nabízí prototypové zařízení nazvané Voltera V-One pro výrobu desek plošných spojů. Jedná se vlastně o tiskárnu - dispenser, který na izolační podložku nanese vodivým inkoustem plošné spoje a pájecí plošky a potom pájecí pastu (aniž potřebuje šablonu). Pohyb dispensní hlavice je řízen podle načtených Gerber dat.

Protože tryska dispensí hlavice přejíždí nad povrchem velmi těsně, je potřeba před zahájením tisku zjistit nerovnost desky – to se provádí mapováním povrchu desky pomocí dotykové jehly v různých bodech desky.

Oboustranná deska se zhotoví tak, že do otvorů, ať už vývodových součástek, nebo propojovacích (via) otvorů, se nanese vodivý inkoust, který proteče otvorem (potom je potřeba druhou stranu desky očistit otřením od vyteklého inkoustu).

Vodivý inkoust obsahuje nanočástice stříbra. Ten sice nemá tak dobrou vodivost, jakou má měď, ale vzhledem k malým proudům a délkám spojů pro potřeby DPS vyhovuje. Jako izolační podložku lze použít běžný materiál desek plošných spojů – FR4, až do tloušťky 3 mm. Nejmenší šířka plošného spoje je 0.2 mm (8 mils) při tloušťce 70 µm, max. velikost tisku je 135 x 113 mm. Pájení lze provést jak ručně, tak i metodou reflow. Pochopitelně lze nanést vodivý inkoust i na jiné materiály, např. ohebná folie.

Základní deska zařízení, na které je uchycena deska plošných spojů, je vyhřívaná s nastavitelnou teplotou, jednak kvůli vytvrzení vodivého inkoustu, jednak kvůli pájení způsobem reflow.

Celé zařízení stojí kolem 3500 USD, což je zhruba 90 tisíc Kč, včetně základního vybavení – zásobník s vodivým inkoustem a s pájecí pastou. Dokoupit lze různě velké desky FR4, inkoust (asi 2500 Kč) a další materiál. Objednání i nákup různých doplňků se provádí přes webovou stránku obchodu.

Na výstavě IDTechEx v Berlíně už byl vidět i přídavný modul pro vrtání desky a frézování spojů z měděného povrchu desky. Jeho cena není v tuto chvíli známá.

Zařízení je velmi pěkně provedené, výměna náplní (inkoust-pájecí pasta), případně dispensí hlavice-vrtací modul je velmi jednoduchá. Nevýhodou může být osazení součástek na desku, které musí být provedené ručně, což u velmi malých SMT součástek nebude tak jednoduché (ale už je v plánu pick and place modul). Také malý rozměr desky může být pro někoho nevýhodou, ale i v tomto případě se uvažuje o větší variantě zařízení.

Na webové stránce výrobce jsou uvedena videa, která názorně ukazují práci s tímto zařízením, na YouTube jsou potom další videa i od uživatelů.

Pokud se ostýcháte kontaktovat výrobce přímo, dejte nám vědět, známe se s ním a rádi vám pomůžeme tiskárnu zajistit.

Úvodní video zde

Video - výroba dvoustranné desky zde

voltera
Obr. 2 Vizualizace natisknutého plošného spoje šířky 0,2 mm

Více informací zde

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik