česky english Vítejte, dnes je úterý 26. březen 2019

Víte, že Česko má druhý nejvyšší podíl EMS ve Evropě?

14.03. 2018 | Výroba - novinky
Autor: Milan Klauz
obr.png

Ze zprávy o stavu EMS (Electronics Manufacturing Services) výroby, kterou vypracoval Dieter G. Weiss (in4ma), vyplývá, že Česko je po Německu druhé ve výrobě elektroniky prostřednictvím EMS. To je potěšitelná zpráva, zejména když během posledních asi 10 let přestalo v Evropě existovat kolem 250 společností.

Zatímco Švédsko a Itálie ztratily 22% svých EMS výrobců, Velké Británie 25%, Francie 32% a Belgie dokonce 40%, ve východní Evropě se objevily nové firmy -  v Maďarsku a na Slovensku vzrostl počet EMS výrobců o 16%, v Česku o 27%, v Bulharsku dokonce o 40% a v Rumunsku o 42%.

Největším EMS výrobcem v Evropě je Foxconn CZ s.r.o. v Pardubicích, jehož obrat byl v roce 2016 přes 4 miliardy Euro, což představuje 12% podíl evropské výroby. Foxconn vyrábí v Evropě v šesti různých závodech, přičemž jeho celkový podíl na evropské výrobě dosahuje 20%.

Mezi pět největších EMS společností v Česku patří Foxconn v Pardubicích, Wistron v Brně, Pegatron v Ostravě, Flextronics v Pardubicích a Integrated Micro-Electronics v Třemošné. Tyto firmy generují téměř 94% obratu českého EMS průmyslu, přičemž zaměstnávají více, než 10 tisíc lidí. Tyto a další zahraniční EMS firmy využívají české prostředí pro výrobní procesy náročné na lidskou práci, které je zde pořád ještě levnější, i když existují i další důvody pro jejich etablování u nás.

Dieter G. Weiss, pod hlavičkou své marketingové agentury in4ma, začal vydávat své detailní přehledy o EMS výrobě v Evropě koncem minulého roku. Zpráva, která je zpoplatněna, zahrnuje data o téměř všech EMS firmách v Evropě – jejich obratu, počtu zaměstnanců, vývoj za poslední 4 roky, možný výhled do budoucna, atd. Pro německy mluvící země organizuje v Mnichově každoroční EMS workshopy, které jsou středem zájmu pro majitele a vrcholové pracovníky EMS firem. Pokud bude v Česku zájem, může organizovat podobný workshop i v Praze.

Zájemci o zprávu či EMS workshop mohou kontaktovat in4ma přes email: in4ma@gmx.de

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik