česky english Vítejte, dnes je neděle 29. leden 2023

Pomůcka ChipQuik pro bezpečné a snadné odebrání SMD součástky z desky

07.11. 2018 | Výroba - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.png

Kanadská firma Chip Quik, známá svými pájecími pastami a dalšími navazujícími produkty, nabízí téměř stejnojmenný produkt (ChipQuik), který snižuje možnost poškození desky plošných spojů při  odstraňování SMD součástky. Jedná se o slitinu kovů s nízkým bodem tání kolem 58°C, která je navržena tak, aby vydržela roztavená po delší dobu. Slitina se roztaví do podoby kapky běžným pájecím hrotem, načež se kapka rozetře po vývodech SMD součástky pájecím hrotem. Připájené vývody součástky se působením roztavené slitiny a přiloženého pájedla uvolní a součástka může být jednoduše odstraněna ze své polohy, například použitím vakuové přísavky.

Celý postup je zachycen na videu umístěném na YouTube.

Slitina je dodávána ve tvaru pájecího drátu, nebo silnějších tyček, případně i celého kitu pro odstranění SMD z desky. Na webové stránce ChipQuik jsou uvedeny balení slitiny a jejich ceny, které se pohybují zhruba od 20 dolarů až do 200 dolarů podle velikosti balení.

Produkty od Chip Quik nabízí většina známých dodavatelů součástek, jako jsou Digi-Key, RS Components, Farnell, Mauser, atd.

Podívejte se na webovou stránku Chip Quik zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik