česky english Vítejte, dnes je pátek 24. květen 2019

Malý mobilní robot vykoná hodně práce a ušetří lidi

28.11. 2018 | Výroba - novinky
Autor: Milan Klauz
01.jpg

O malých robotech zvaných „cobot“ nebo také kolaborativní roboti, se v poslední době píše často. Není divu, protože na rozdíl od již zavedených velkých průmyslových robotů, nejsou velké, nevyžadují experta na uvedení do chodu a jsou všestranné. Jedním z příkladů může být i mobilní robot MiR100 od společnosti Mobile Industrial Robots (MiR).

Takový robot lze s výhodou použít na vnitropodnikovou logistiku a automatizaci přepravních procesů, zatímco uvolnění pracovníci mohou být využiti na produktivnější a méně namáhavou práci.

Jako příklad použití mobilních robotů lze použít německého výrobce NIDEC GPM Group, který jich používá několik. Mobilní robot s integrovaným tažným systémem MiRHook přiváží ze skladu do výroby plné kontejnery s materiálem, zatímco zpátky vezou prázdné vozíky. Za jednu cestu dokáže autonomně odtáhnout až 300 kg nákladu a během jednoho dne ujede každý robot v průměru 11 kilometrů. Pro koordinaci všech tří robotů využívá firma software MiRFleet. Firma hledala takové řešení, které by umožnilo přepravovat výrobní materiál bez lidské asistence, dovolilo rychlé nasazení a nevyžadovalo strukturální změny výrobních prostor.

cobot-1

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) vyvíjí a dodává kolaborativní a bezpečné autonomní mobilní roboty (autonomous mobile robots – AMRs), které rychle, snadno a za efektivních nákladů dokáží řídit interní logistiku, ulehčit zaměstnancům od namáhavé práce a umožnit jim vykonávat produktivnější činnost. Inovativní roboty od MiR již nasadily stovky velkých a středně velkých výrobních společností po celém světě, a také řada nemocnic a pečovatelských domů. MiR velmi rychle vytvořil globální distribuční síť ve více než 40 zemích a má regionální kanceláře v New Yorku, San Diegu, Singapuru, Dortmundu, Barceloně a Šanghaji. V České republice a na Slovensku dodává produkty MiR na trh společnost Amtech spol. s r.o. MiR byl založen v roce 2013 a od samého počátku dosahuje rychlého růstu. V roce 2016 se zvýšil prodej oproti roku 2015 pětinásobně, v roce 2017 oproti roku 2016 se pak tržby zvýšily o 300 %. Firma se sídlem v dánském Odense byla založena a řízena profesionály s dlouholetou zkušeností z dánského robotického průmyslu. Nedávno byla koupena americkou společností Teradyne, předním dodavatelem automatizačního vybavení pro testování. Teradyne před třemi lety také získal akvizicí dánskou firmu Universal Robots. Pro více informací navštivte: http://www.mobile-industrial-robots.com.

Videa o jednoduchém nastavení a programování robotů, případové studie a komplementární nástroje naleznete zde: https://www.youtube.com/channel/UC3MRxsNU6AW_hKdExtnGr1Q

mklauz@dps-az.cz

cobot-2

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik