česky english Vítejte, dnes je neděle 29. leden 2023

Oprava pozlacené kontaktní plošky konektoru na DPS

19.06. 2019 | Výroba - novinky
Autor: Milan Klauz
01.jpg

Na webovém portálu CircuitMedic, který se věnuje opravám poškozených desek plošných spojů, je uvedena metoda a postup při opravě poškozeného zlatého kontaktu plošného konektoru desky (edge connector). Poškození kontaktní plošky bývá způsobené používáním, nebo nevhodným zacházením s deskou, kontaminací, atd. Oprava spočívá v opětovném pokovení nebo nahrazením jinou ploškou.

Opětovné pokovení je sice spolehlivým způsobem opravy, ale přeci jenom komplikovaným, protože zahrnuje chemii a odborné znalosti. Vyplatí se tehdy, když se jedná o větší počet kontaktních plošek, přičemž podklad, materiál desky, nesmí být fyzicky poškozen.

Nahrazení poškozené kontaktní plošky je rychlejším a jednodušším způsobem opravy, který lze s výhodou použít při menším počtu poškozených plošek. Pokud je poškozen i materiál desky, musí být nejdříve opravena tato závada.

K náhradě poškozené plošky se používá nová ploška zhotovená z měděné folie, která je na jedné straně opatřena vrstvou zlata nebo niklu, zatímco má na druhé (spodní) straně lepidlo. Tato nová ploška se na desku připevní působením tepla (hot bonding) a mírného tlaku. Povrch desky pod novou ploškou musí být rovný a nepoškozený.

Nová ploška se dodává v mnoha velikostech a je možné je přistřihnout podle potřeby tak, aby vyhovovala svému novému účelu. Nové plošky je možné zakoupit v opravářské sestavě přímo od CircuitMedic. Stará poškozená ploška se odstraní a povrch desky se očistí, aby bylo možné náhradní plošku na desku dočasně připevnit lepicí páskou, která snese vyšší teploty. Poté se na novou plošku přitlačí na chvíli horký konec nástroje. Nová ploška se připojí na navazující plošný spoj svým krčkem připájením.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik